O mnie i o blogu

Cześć! Nazywam się Patryk Sładek i jest mi niezmiernie miło, że poświęcasz swój czas, aby przeczytać ten wpis. Mam 27 lat i mieszkam we Wrocławiu razem z moją wspaniałą żoną. Od ponad 5 lat pracuję jako programista .NET. Obecnie w firmie Infomex, która świadczy usługi dla firm z sektora SMB, dużych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Do moich głównych obowiązków należy rozwój oraz utrzymanie systemów wsparcia sprzedaży oraz zarządzania relacjami z klientami. Aktualnie zajmuję się tworzeniem API (strona backend’owa systemu), wykorzystując do tego język C# 8.0, ASP.NET Web API 2 oraz .NET Core 3.1.

Programowanie to dla mnie coś więcej niż tylko praca. To moja pasja. Jedno z ulubionych zajęć, któremu poświęcam wolne chwile. Pierwszy raz z programowaniem miałem do czynienia w szkole średniej i już wtedy wiedziałem, że to jest to, z czym chcę wiązać swoją przyszłość. Ukończyłem studia inżynierskie na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Informatyka. Pierwszą pracę jako programista podjąłem jeszcze w trakcie studiów. Jestem także posiadaczem tytułu MCP (Microsoft Certified Professional).

Czytając ten krótki wstęp możesz, mieć wrażenie, że przeszedłem dość standardową i wydeptaną ścieżkę do tego, aby zostać programistą. Najpierw technikum o profilu informatycznym, potem studia techniczne, także na kierunku informatyka i praca w trakcie studiów. Było łatwo, przyjemnie i bezproblemowo. Nic bardziej mylnego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądało to naprawdę, to zapraszam do lektury wpisu  Jak zostałem programistą – historia prawdziwa.

Programowanie nie jest łatwe i nie jest dla każdego. Również sama nauka programowania, szczególnie w początkowej fazie, nie jest niczym prostym. Mnogość różnego rodzaju materiałów do nauki, a także dynamicznie zmieniający się świat technologii nie ułatwia zadania. Na czym polega i jak wygląda praca programisty? Czego i w jaki sposób się uczyć? Jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby dostać pierwszą pracę? To tylko nieliczne pytania, na które poszukujemy odpowiedzi już na samym początku naszej przygody związanej z programowaniem.

Głównym celem tego bloga jest przedstawienie zagadnień związanych z programowaniem od strony praktycznej oraz pomoc w znalezieniu pierwszej pracy w zawodzie. Blog skierowany jest przede wszystkim do osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem oraz osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Jednakże mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chcę podzielić się z Tobą swoimi spostrzeżeniami i pokazać jedną z możliwych dróg do tego, aby zostać programistą .NET. Istotne jest to, żeby już na początku zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej kwestii.

Nie ma drogi na skróty.

Nauka programowania wymaga dużo wytrwałości, zaangażowania oraz poświęcenia. A jednak warto ! Nie ma jednego magicznego kursu ani jednej magicznej książki, które uczynią z Ciebie programistę. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Sam jestem na początku kariery i jeszcze wiele przede mną. Niemniej jednak chciałbym pomóc Ci na tyle, na ile jest to możliwe. Chciałbym także zaznaczyć, że opisuję różne zagadnienia na podstawie własnych doświadczeń i przekonań.

Dziękuję, że przeczytałeś ten wpis i mam nadzieję, że spotkamy się na moim blogu. I mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu, uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej mi będzie usiąść do tworzenia kolejnego materiału, wiedząc że Tobie też się to przydaje.

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach dotyczących kariery programisty, programowania aplikacji na platformę .NET oraz szeroko pojętej branży IT.