Czego powinieneś się nauczyć, żeby zostać programistą .NET

Przygotowałem dokument przedstawiający języki programowania, zasady i koncepcje programistyczne, wzorce projektowe, biblioteki, frameworki oraz narzędzia, których powinieneś się nauczyć, żeby zostać programistą .NET. To zestawienie powstało głównie z myślą o osobach, które pytają mnie:

„CZEGO AKTUALNIE POWINIENEM SIĘ NAUCZYĆ, ŻEBY ZOSTAĆ PROGRAMISTĄ .NET?”

Programista .NET to bardzo szerokie pojęcie, pod którym może się kryć wiele różnych rodzajów wykonywanej pracy. Programowanie aplikacji desktopowych, mobilnych, webowych, chmurowych, gier, Front-end, Back-end, Full Stack, oraz coraz bardziej popularne IoT (internet rzeczy) oraz AI (sztuczna inteligencja).

W poradniku skupiam się na przedstawieniu umiejętności potrzebnych na stanowisku BACKEND .NET DEVELOPERa, który jest obecnie najbardziej poszukiwany na rynku pracy IT. Backend Developer to programista, który zajmuje się programowanie aplikacji webowych i jest odpowiedzialny za to, czego na pierwszy rzut oka nie widzi użytkownik danej strony czy aplikacji. Odpowiada za poprawne działanie danego systemu po stronie serwerowej, zapewniając jego funkcjonalności od strony technicznej. Dokument został podzielony

W celu zwiększenia czytelności dokumentu został podzielony na 20 sekcji:

 1. Podstawy programowania w języku C#
 2. Programowanie obiektowe języku C#
 3. Zaawansowane programowanie w języku C#
 4. LINQ
 5. Entity Framework Core
 6. Podstawy SQL
 7. Podstawy ASP.NET Core
 8. Ogólne umiejętności programistyczne
 9. Wstrzykiwanie zależności
 10. Bazy danych
 11. Logowanie danych
 12. Cachowanie danch
 13. Komunikacja REAL-TIME
 14. Mapowanie obiektów
 15. API
 16. Biblioteki warte poznania
 17. Testowanie
 18. Zasady projektowania obiektowego
 19. Wzorce projektowe
 20. Narzędzia