Podsumowanie 2020 i plany na rok 2021, czyli co Was czeka w nadchodzącym roku

Blisko 12,5 tys. odwiedzin, ponad 10 tys. unikalnych użytkowników, prawie 19 tys. odsłon i kilkudziesięcioprocentowe wzrosty ruchu z miesiąca na miesiąc – tak wyglądają statystyki bloga “Jak zostać programistą .NET” za rok 2020. Do tego dochodzi jeszcze kanał Youtube „Jak zostać programistą dotNet” z prawie 28 tys. wyświetleń filmów, około 1,6 tys. godzin oglądania video i równo 645 nowych subskrybentów.

Te liczby robią na mnie duże wrażenie, ale dużo ważniejsze są dla mnie Wasze komentarze i e-maile. Dajecie mi w nich do zrozumienia, że poruszam istotne tematy, które pomagają Wam w drodze do zostania programistą i znalezieniu pierwszej pracy w IT oraz po prostu ułatwiają naukę programowania. Dzisiaj to ja chcę Wam podziękować za wszystkie wyrazy sympatii i podzielić się podstawowymi statystykami i pokazać, na jakie aktywności z mojej strony mogliście liczyć w roku 2020.

Wasze e-maile i komentarze

O moich powodach tworzenia bloga i kanału YouTube już pisałem na stronie “O mnie i o blogu”. Chcę się dzielić swoją wiedzą wierząc, że przynajmniej kilku osobom przyda się to co piszę. Że moje rady i przemyślenia pomogą komuś (może Tobie) nauczyć się programowania, znaleźć pracę w IT, rozwijać się jako programista. Myślałem, że dłużej będę czekał na efekty. Ku mojemu zaskoczeniu rezultaty pojawiły się bardzo szybko. Już dzisiaj otrzymuję do Was bardzo przychylne komentarze oraz dziesiątki maili. Dziękuję Wam za nie! Z jednej strony potwierdzacie, że mam realny wpływ na Wasze działania, a z drugiej – zobowiązujecie mnie w ten sposób do dalszego pisania, pogłębiania tematów, nagrywania filmów i dzielenia się swoją wiedzą.

Blog i kanał YouTube od kuchni

Na początek statystyki dotyczące odwiedzin bloga w okresie od 1 styczna 2020 do 31 grudnia 2020. Wpisy na blogu zostały wyświetlone 18597 razy przez 10169 unikalnych użytkowników. Odwiedziliście blog w sumie 12223 razy.

Lista artykułów opublikowanych na blogu w okresie ostatnich 12 miesięcy:

 1. Aplikacje desktopowe i .Net Core
 2. Certyfikaty programistyczne
 3. Czy warto kupować kursy programowania?
 4. Pierwsze urodziny bloga
 5. Dlaczego powinieneś nauczyć się programowania?
 6. Czy programiście potrzebne są studia?
 7. Czy programiście potrzebna jest matematyka?
 8. Praca zdalna programisty – plusy i minusy
 9. Od zera do Backend Developera
 10. Wprowadzenie do ASP.NET Core Web API i architektury REST
 11. REST API – model dojrzałości Richardsona

W tym roku udostępniłem również dla Was darmowego eBook „Jak zostać programistą .NET”, który został pobrany przez 246 osób oraz dokument Czego Powinieneś Się Nauczyć, Żeby Zostać Programistą .NET, którego z kolei pobrało 308 osób.

Niewyobrażalne dla mnie mnie wyniki osiągnął mój kanał Youtube. Filmy zostały wyświetlone 27962 razy, a łączny czas ich oglądania wyniósł 1600 godzin. W tym czasie liczba subskrypcji kanału wzrosła o 645. Wow!

Lista filmów opublikowanych na kanale Youtube w okresie ostatnich 12 miesięcy:

 1. KURS C# – Budowanie kompletnej aplikacji WinForms #8 [Logika formularza głównego]
 2. KURS C# – Budowanie kompletnej aplikacji WinForms #9 [Formularz Pracownicy. Operacje CRUD. Cz.1]
 3. KURS C# – Budowanie kompletnej aplikacji WinForms #10 [Formularz Pracownicy. Operacje CRUD. Cz.2]
 4. KURS C# – Budowanie kompletnej aplikacji WinForms #11 [Formularz Pracownicy. Operacje CRUD. Cz.3]
 5. Pierwsza aplikacja webowa – Menedżer zadań – ASP NET Core MVC, Entity Framework Core, Bootstrap
 6. Kurs C# – Podstawy programowania – 1. Wprowadzenie do C# i .NET 5
 7. Kurs C# – Podstawy programowania – 2. Przygotowanie środowiska
 8. Kurs C# – Podstawy programowania – 3. Struktura prostego programu
 9. Kurs C# – Podstawy programowania – 4. Klasa System.Console
 10. KURS C# – Budowanie kompletnej aplikacji WinForms #12 [Formularz Pracownicy. Operacje CRUD. Cz.4]
 11. Kurs C# – Podstawy programowania – 5. Typy danych
 12. KURS C# – Budowanie kompletnej aplikacji WinForms #13 [Struktura bazy danych]
 13. Kurs C# – Podstawy programowania – 6. Klasa System.String
 14. KURS C# – Budowanie kompletnej aplikacji WinForms #14 [ Sposób pobierania danych]
 15. Kurs C# – Podstawy programowania – 7. Konwersje typów danych
 16. Co jest .NET? Co jest C# i F#? Czym jest i jak wygląda ekosystem .NET? Typy aplikacji w .NET
 17. Kurs C# – Podstawy programowania – 8. Konstrukcje iteracyjne
 18. Kurs C# – Podstawy programowania – 9. Konstrukcje decyzyjne
 19. C# – fundamenty w 2h

Własna platforma edukacyjna

W grudniu 2020 uruchomiłem przedsprzedaż szkolenia Zostań .NET Backend Web Developerem. Jest to moje pierwsze komercyjne przedsięwzięcie skupiające wokół edukacji online i kursów programowania. Ale co ważniejsze, jest to coś, o czym marzyłem od bardzo dawna. Własna platforma edukacyjna i autorskie szkolenie online. Szkoła Programowania .NET to sprawdzona przeze mnie w praktyce wiedza i gotowy proces nauki programowania ASP.NET Core Web API, który pozwoli kursantowi zacząć samodzielnie programować zaawansowane aplikacje webowe RESTful API. Od dłuższego czasu poświęcam każdą wolną chwilę na promocję i realizację tego projektu. Przedsprzedaż zakończyła się sukcesem, ponieważ do Szkoły Programowania .NET dołączyło ponad 20 osób. Jest to dla mnie wynik absolutnie rewelacyjny i całkowicie przekraczający moje oczekiwania. To wszystko sprawia, że jestem jeszcze bardziej podekscytowany i zmotywowany do pracy nad szkoleniem. Regularna sprzedaż kursu do edycji VIP ruszy 25 stycznia 2021 i potrwa 5 dni, czyli do 29 stycznia 2021. Sam kurs wystartujesz dokładnie 1 lutego 2021. W maju przyszłego roku (po zakończeniu pierwszej edycji) możecie spodziewać się szczegółowego case study z przebiegu i realizacji tego projektu.

Ile czasu zabiera blogowanie i nagrywanie video?

Przyznam, że nie analizuję ile czasu przeznaczam na blog i kanał Youtube. Nie robię tego, bo temat jest dość trudny i delikatny. Życie zawodowe bardzo często miesza się z życiem prywatnym. Czas nie jest z gumy i już wielokrotnie się o tym przekonałem. Na artykuł nietechniczny poświęcam około 5-8h, natomiast na artykuł technicznych potrzebuję już około 10-16h. Na przygotowanie, nagranie i zmontowanie 1h materiału video na Youtube potrzebuję około 40-50h. Na szczęście z każdym filmem jest coraz lepiej. Mam nadzieję, że Wy też widzicie moje postępy. Dodatkowo jestem świeżo po zakupie nowego mikrofonu (Mikrofon studyjny MKIT-900PRO), więc jakość dźwięku na kolejnych materiałach video powinna być zdecydowanie lepsza.

Plany na 2021

Czym byłoby podsumowanie 2020 roku bez ujawnienia planów dotyczących przyszłości? Podobno najlepszym sposobem na realizację planów jest opowiedzenie o nich wszystkim znajomym. W pewien sposób to mobilizuje i zobowiązuje do działania. Chociaż dzisiaj nieszczególnie wyobrażam sobie, kiedy starczy mi czasu na realizację wszystkich postanowień noworocznych, to chcę wprost powiedzieć Ci, czego planuję dokonać w związku z moją działalnością edukacyjną w Internecie.

 • Priorytetem jest promocja i realizacja szkolenia “Zostań .NET BackendWeb Developerem, na której skupię się w pierwszym kwartale 2021 roku. Jest to dla mnie absolutnie najważniejszy projekt w nadchodzącym roku.
 • Dokończenie kursu KURS C# – Budowanie kompletnej aplikacji WinForms udostępnianego na YouTube.
 • Podcast– w drugiej połowie roku planuję uruchomić własną audycję: Nie tylko o programowaniu.
 • Blog– publikacja jednego artykułu na miesiąc.
 • Krótkie mini-szkolenia wideo dotyczące konkretnych tematów związanych z programowaniem, tj. LINQ, Entity Framework, GIT, SOLID.
 • Promowanie tematyki programowania aplikacji na platformę .NET– mam zamiar dotrzeć z moim blogiem i kanałem YouTube do jak największej liczby osób korzystając przy tym ze wszystkich dostępnych sposobów.

Na koniec prośba…

Na koniec mam do Was serdeczną prośbę. Napiszcie proszę w komentarzu jak trafiliście na moje materiały – artykuły na blogu/filmy na YouTube? Czy i w jaki sposób mój blog/kanał YouTube pomógł/pomaga Wam w rozpoczęciu pracy jako programista? Może dzięki temu uda mi się choć trochę lepiej Was poznać.

Na koniec chciałbym życzyć Wam drodzy czytelnicy, aby Nowy Rok 2021 spełnił Wasze wszystkie marzenia
ukryte w głębi serca… WSZYSTKIEGO DOBREGO!

Nie bójcie się marzyć. Marzenia się spełniają. Wystarczy tylko zrobić pierwszy, najtrudniejszy krok. Potem być może trudny drugi i trzeci. Potem napotkacie ścianę. Ale skąd wiecie, że nie wystarczy jej popchnąć by runęła, i skąd wiecie, że tuż za nią nie spełni się Wasze marzenie?

Magdalena WitkiewiczPierwsza na liście