Praca zdalna programisty – plusy i minusy

Jedni mówią, że praca zdalna to błogosławieństwo, inni, że to przekleństwo. A prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest praca zdalna. Praca zdalna oznacza wykonywanie całości bądź części powierzonych przez pracodawcę zadań poza siedzibą firmy – najczęściej z domu. Jest to dość specyficzny rodzaj pracy i choć na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć mankamentów, to nie każdy odnajdzie się w takim trybie pracy, dlatego w tym artykule postaram się przedstawić plusy i minusy pracy zdalnej jako programista.

Wokół tematu pracy zdalnej bardzo często pojawia się wiele kontrowersji. Każdy chciałby pracować zdalnie i wiele osób wyobraża sobie, że praca zdalna to drzwi do raju – bez szefa i porannych korków, we własnym fotelu i piżamie. Rzeczywistość nie jest jednak taka różowa. Praca zdalna nie jest dla każdego i nawet jeśli teraz wydaje ci się to doskonałym rozwiązaniem, to niewykluczone, że zmieni się to tak szybko, jak szybko zasmakujesz pracy zdalnej.

Osobiście pracuję w 100% zdalnie od 5 miesięcy, czyli od momentu pojawienia się w Polsce pandemii COVID-19. Wtedy to właśnie zarząd firmy, w której jestem zatrudniony, wysłał niemalże wszystkich pracowników na pracę zdalną. Część pracowników, w tym także ja, pozostała w tym modelu pracy do dzisiaj i nie ma zamiaru wracać do biura. Nie jest to jednak moja pierwsza styczność z pracą zdalną. U poprzedniego pracodawcy miałem możliwość regularnej pracy zdalnej przez kilka dni w miesiącu, bez podawania przyczyny. Oczywiście korzystałem z tego przywileju, ale tylko w sytuacjach wyjątkowych. Teraz z perspektywy czasu mogę napisać, że co innego pracować z domu przez jeden czy dwa dni, a co innego przez klika miesięcy. Po pewnym czasie zaczyna zauważać się negatywne aspekty wykonywania pracy w takim modelu. Niemniej jednak moim zdaniem praca zdalna ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów.  Uważam pracę zdalną za swego rodzaju przywilej, ale również za nie lada wyzwanie i sprawdzenie siebie.

Plusy pracy zdalnej

Niewątpliwie jedną z największych zalet pracy zdalnej jest oszczędność czasu. Nie tylko na dojeździe do i z firmy, co oczywiście jest niebywałą korzyścią, ale również w innych sytuacjach. Po pierwsze, pracując w domu, nie będziesz narażony na odrywanie cię od pracy przez współpracowników, dzięki czemu możesz bardziej skoncentrować się na wykonywanej pracy i w konsekwencji być bardziej efektywnym. Po drugie, posiłki możesz przyrządzić wcześniej i w domu skonsumować je w kilka minut, podczas gdy w biurze często wiązało się to z kilkudziesięcio minutową przerwą lunchową. Po trzecie, nie obowiązuje Cię żaden dress code, dzięki czemu do pracy możesz przystąpić w dowolnym stroju, a w przypadku żeńskiej części – bez makijażu. To również wiąże się z oszczędnością czasu i niebywałą wygodą. 

Kolejnym plusem pracy zdalnej jest duża elastyczność czasu pracy. Oczywiście musisz wykonywać swoje obowiązki przez 8 godzin, jednak w wielu przypadkach pracodawca nie narzuca sztywnych godzin pracy, np. od 8 do 16. Liczy się efekt wykonywanej pracy. Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem, to pracę możesz rozpocząć wcześniej i wcześniej ją skończyć. Natomiast jeśli jesteś nocnym markiem, to pracę możesz rozpocząć później i po prostu później ją skończyć. Nawet dłuższa przerwa w ciągu dnia nie jest większym problemem, jeżeli tylko odpowiednio zaplanujesz swój dzień i należycie wywiążesz się z obowiązków.

Kolejnym pozytywnym aspektem pracy zdalnej jest oszczędność pieniędzy. Nie dojeżdżasz do i z firmy, więc nie tracisz pieniędzy na paliwo, czy komunikację miejską. Nie ma Cię w biurze, więc nie kupujesz śniadań i lunchów u „Pana Kanapki”. Nie spędzasz przerw obiadowych w pobliskiej restauracji, czy fast foodzie, dzięki czemu, w Twojej kieszeni zostaje więcej pieniędzy.

Dla wielu osób zaletą pracy zdalnej jest też możliwość przygotowania i zjedzenia posiłku w domu, nie każdy lubi spożywać posiłki w biurowej kuchni. Jedzenie w biurze może wiązać się z różnymi niedogodnościami, takimi jak brak kuchenki, mikrofalówki, lodówki, ograniczona liczba miejsc, cokolwiek. W mieszkaniu masz dostęp do całego swojego sprzętu i możesz przygotować dowolny posiłek.

Ostatnią korzyścią pracy zdalnej w tym zestawieniu jest swoboda miejsca świadczenia pracy. Pracując zdalnie, wcale nie musisz pracować ze swojego domu. Możesz pracować, skąd tylko zechcesz. Dom, kawiarnia, park, słoneczna plaża i tak dalej. Wystarczy laptop i dostęp do Internetu. Należy jednak pamiętać, że praca programisty wymaga odpowiedniego skupienia i może się zdarzyć, że będziesz musiał wziąć udział w jakimś spotkaniu online, albo odbyć rozmowę telefoniczną. Musisz wziąć to wszystko pod uwagę.

Minusy pracy zdalnej

Praca zdalna wymaga niemałej determinacji i ogromnej dyscypliny. W związku z tym, że pracownik nie ma codziennego, bezpośredniego kontaktu z przełożonym, to właściwie samodzielnie musi pełnić dla siebie rolę szefa i pracownika jednocześnie. Powierzone zadania muszą zostać wykonane w określonym terminie, a to wymaga dużej mobilizacji. Osoby, które łatwo ulegają pokusom, szczególnie kiedy kusi zagrzane łóżko, mogą mieć problem z utrzymaniem dyscypliny na dostatecznym poziomie, by być efektywnym w pracy.

Kiedy pracujesz w domu, jesteś bardziej podatny na to, żeby robić wszystko, tylko nie to, co powinieneś. Facebook? YouTube? E-mail? Telefon?  Rozmowa z dziewczyną, chłopakiem, małżonkiem. To wszystko odciąga od pracy, którą prędzej czy później zaczynasz zawalać. Trzeba mieć bardzo dużą siłę woli i być zdecydowanym na pracę w taki sposób, aby temu nie ulec. Warto też zaznaczyć, że to trudniejsze niż się wydaje. Czytając to, możesz pomyśleć: ”Mnie to nie dotyczy”. Jednak dopóki na własnej skórze nie doświadczysz pracy zdalnej, to nie przekonasz się, czy faktycznie nie masz z tym problemu.  

Minusem pracy zdalnej niewątpliwie jest również to, że nie mamy bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Często są to osoby bardziej doświadczone od nas, które mogłyby podzielić się swoimi radami, specjalistyczną wiedzą albo spojrzeć chłodnym okiem na efekty naszej pracy. Cała komunikacja wewnątrz zespołu odbywa się online, poprzez różne komunikatory oraz firmową pocztę elektroniczną. To także brak wielu korzyści płynących ze współpracy, na przykład integracyjnych spotkań, wspólnych wspomnień czy firmowych pogaduszek. Jeżeli jesteś osobą bardzo towarzyską i cenisz sobie kontakt z innymi ludźmi, to może to stanowić dla Ciebie niemały problem.

Ostatnią wadą pracy zdalnej w tym zestawieniu, której być może nie widać na pierwszy rzut oka, jest to, że nasze miejsce do pracy jest również naszym miejscem do życia prywatnego. Ta wada dotyczy tylko tych osób, które pracują w mieszkaniu (podejrzewam, że to zdecydowana większość). Otóż ciężko przełączyć kontekst „praca” – „życie prywatne”, bo wciąż jesteśmy w domu. Jeśli mamy małżonka i dzieci, tym bardziej ciężko wytłumaczyć, że teraz się czymś nie zajmiesz, bo pracujesz. Życie zawodowe momentami zaczyna mocno mieszać się z życiem prywatnym.

Podsumowanie

Praca zdalna to niewątpliwie wygodna opcja dla tych osób, które potrafią odpowiednio skoncentrować się na powierzonych obowiązkach i samodzielnie zarządzać swoim czasem. Nie każdy pracownik odnajdzie się w takiej pracy. Wymaga ona bowiem dyscypliny i terminowości. Dlatego przed podjęciem decyzji co do trybu pracy warto się dobrze nad tym zastanowić.

Osobiście jestem bardzo zadowolony z modelu pracy zdalnej, który niejako stał się preferowanym przeze mnie modelem zatrudnienia. Dla mnie największą zaletą jest oszczędność czasu. Pracując zdalnie, oszczędzam na dojazdach do pracy ponad godzinę dziennie. Jest to dodatkowy motywator do takiego rodzaju pracy, ponieważ wiem, że dzięki temu mam więcej czasu dla siebie.

Jeśli natomiast jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę w IT, to zdecydowanie nie polecam Ci pracy zdalnej. Na początku powinieneś uczyć się od bardziej doświadczonych osób, które mogłyby podzielić się radami, wiedzą albo spostrzeżeniami. Pracując zdalnie, nigdy nie będziesz czerpał od starszych kolegów tyle, ile byłbyś w stanie, pracując biurko w biurko.


Bądź na bieżąco!

[mc4wp_form id=”2416″]

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.