Czy programiście potrzebna jest matematyka?

Wielu początkujących programistów, a także osoby zastanawiające się nad karierą w branży IT, poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy zdolności matematyczne są konieczne, aby nauczyć się programowania. Najpierw należy jednak zadać pytanie, czy programowanie słusznie kojarzone jest z matematyką? Czy programiście potrzebna jest w codziennej pracy matematyka? W tym artykule postaram się rozwiać wątpliwości towarzyszące temu tematowi.

Przeświadczenie o znajomości matematyki prawdopodobnie wynika z faktu, że jeżeli myślimy o dostaniu się na studia informatyczne, to musimy ją zdawać na maturze i to zwykle na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo pierwsze lata studiów informatycznych wypełnione są przedmiotami matematycznymi, takimi jak np. analiza matematyczna, algebra, logika, probabilistyka czy statystyka. Jednak w większości przypadków znajomość matematyki nie jest potrzebna w codziennej pracy programisty. Najczęściej wykorzystuje się ją wyłącznie do wykonywania prostych obliczeń algebraicznych. Jeżeli tak jak większość programistów będziesz zajmować się tworzeniem aplikacji webowych, destopowych, albo mobilnych, to brak znajomości zagadnień matematycznych nie wpłynie w żaden sposób na Twoją pracę.

Warto dodać, że z matematyką mają do czynienia np. programiści gier komputerowych. Gamedev to specyficzna gałąź w branży IT, która wymaga dobrej znajomości zagadnień z dziedzin matematyki. W szczególności arytmetyki i algebry (używanej w kinematyce; poruszanie, kolizje), teorii grafów (pathfinding), prawdopodobieństwa i statystyki (gameplay, balansowanie gameplay’u) oraz logiki. Dobrą znajomością matematyki muszą także wykazać się osoby aspirujące na stanowisko programisty algorytmów 3D oraz programisty ds. bezpieczeństwa.

Stosunkowo nowym obszarem IT, w którym matematyka występuje w dużym stopniu, jest Data Science. Data scientist to termin określający zawód osoby zajmującej się komputerową analizą danych nieuporządkowanych, w szczególności big data. W tym obszarze bardzo często wykorzystywana jest probabilistyka i statystyka. Z kolei do uczenia maszynowego bardzo przydaje się algebra liniowa. W obydwu dziedzinach, jeżeli chce się nadążać za najnowszymi trendami, trzeba rozumieć wiele zagadnień matematycznych.

Podsumowanie

Podsumowując artykuł, należy otwarcie napisać, że matematyka nie jest niezbędna programiście. Można znaleźć bardzo dobrą pracę i naprawdę dużo zarabiać, w ogóle nie znając i nie używając matematyki. Natomiast nie postrzegajmy matematyki jako tylko i wyłączenie obliczeń algebraicznych, bo ich jest stosunkowo mało. Patrzmy na nią jako zdolność analitycznego i abstrakcyjnego myślenia, która zawsze może przydać się do projektowania skomplikowanych elementów systemu. Błyskotliwość i szybkość znajdywania rozwiązań są cechami pożądanymi w zawodzie programisty.


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.