Dlaczego powinieneś nauczyć się programowania?

Na wstępnie niestety muszę Cię rozczarować. W tym artykule nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Artykuł ma jedynie na celu uświadomienie Ci, że sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego powinienem nauczyć się programowania? Niemniej jednak uważam, że lektura artykułu znacznie przybliży Cię do odpowiedzi na to pytanie.

Na samym początku należy zrozumieć, dlaczego powinniśmy coś zrobić. Wielokrotnie zdarzało mi się rozpoczynać jakiś nowy projekt, stawiać sobie cel i niestety nie udawało się osiągnąć oczekiwanych rezultatów. Podejrzewam, że w Twoim przypadku mogło być podobnie.

Nauczę się programowania, nauczę się języka obcego, zacznę regularnie ćwiczyć, zacznę się zdrowo odżywać, zacznę czytać więcej książek, zacznę oszczędzać, itd. Mija kilka dni, maksymalnie kilka tygodni i jednak dochodzimy do wniosku, że nasze starania nie mają sensu. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Dlaczego się tak dzieje? Dlaczego nie osiągamy oczekiwanych rezultatów? Ponieważ na samym początku nie odpowiadamy sobie na najważniejsze pytanie: DLACZEGO? Dlaczego coś robimy? Jeżeli nie mamy powodu, dla którego powinniśmy coś zrobić, to szanse powodzenia są znikome. Załóżmy, że chcesz zrzucić trochę nadmiernych kilogramów. Samo postanowienie, że schudniesz, nie wystarczy. Prędzej czy później, kiedy pojawią się cięższe chwile, zaprzestaniesz diety i ćwiczeń. Dlaczego? Ponieważ nie masz dobrego powodu, żeby być konsekwentnym i wytrwałym w swoim postanowieniu. Teraz spójrzmy na tą samą sytuację z trochę innej perspektywy. Załóżmy, że chcesz zrzucić kilka nadmiernych kilogramów, ponieważ chcesz znaleźć dziewczynę. Albo postanowiłeś zrzucić kilka nadmiernych kilogramów, bo nie chcesz, żeby zostawiła Cię Twoja piękna żona. Albo zdecydowałeś się na zrzucenie kilku nadmiernych kilogramów, bo w tym roku w końcu wybierasz się na wymarzone  wakacje i nie chcesz wstydzić się, pokazać na plaży. Widzisz pewną różnicę? Jeżeli mamy wystarczająco dobry powód, dobre DLACZEGO, i naprawdę zależy nam osiągnięciu celu, to nic, ani nikt, nie przeszkodzi nam w jego realizacji. Jeżeli na czymś Ci zależy, to nie ma takiej siły, która powstrzyma Cię przed osiągnięciem celu. Nawet jeżeli będzie ciężko, nic nie będzie szło po Twojej myśli, i na każdym kroku ktoś będzie Ci rzucał kłody pod nogi, to i tak osiągniesz swój cel, ponieważ będziesz w tych momentach pamiętał o swoim DLACZEGO. Dokładnie tak samo jest z nauką programowania. Musisz mieć dobry powód, żeby nauczyć się programowania.

  • Nauczę się programowania, ponieważ chcę zostać programistą.
  • Nauczę się programowania, ponieważ zależy mi na pracy zdalnej, a praca programisty daje taką możliwość.
  • Nauczę się programowania, ponieważ chcę wykonywać na co dzień kreatywną i twórczą pracę oraz stale się rozwijać.
  • Nauczę się programowania, ponieważ chcę dobrze zarabiać i dostatnio żyć.
  • Nauczę się programowania, ponieważ chcę mieć ciekawe hobby.
  • Nauczę się programowania, ponieważ chcę stworzyć własną aplikację, np. do zarządzania finansami domowymi, albo do gromadzenia przepisów kucharskich.
  • Nauczę się programowania, ponieważ chcę w przyszłości pomóc swoim dzieciom w nauce.
  • Nauczę się programowania, ponieważ chcę sobie udowodnić, że wszystkiego można się nauczyć.
  • Nauczę się programowania, ponieważ chcę sobie udowodnić, że nie jest to takie trudne i skomplikowane.

Każdy ma inne DLACZEGO. Najważniejsze to je odnaleźć. Jeżeli już będziesz wiedzieć, dlaczego chcesz nauczyć się programowania, to jesteś w połowie drogi do sukcesu! Jeżeli zainteresował Cię temat poszukiwania własnego DLACZEGO i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego zagadnienia, to polecam lekturę książek Zaczynaj od dlaczego. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania (Sinek Simon) oraz Znajdź swoje dlaczego. Droga do poczucia spełnienia i wewnętrznej motywacji (Sinek Simon, Mead David, Docker Peter).