Czy warto kupować kursy programowania?

Jaki kurs do nauki programowania kupić? Czy warto kupować kursy programowania? Czy warto płacić za kurs programowania? Pytania tego typu zwykle pojawiają się na początkowym etapie nauki programowania, albo jeszcze wcześniej – na etapie programista wanna-be. W internecie jest wiele darmowych, ogólnie dostępnych materiałów dotyczących nauki języków programowania, frameworków i wykorzystania różnych technologi. Pomimo tego wiele osób nadal decyduje się na płatne kursy. Dlaczego? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że to dobry moment ze względu na to, że jestem świeżo po zakupie kursu programowania – Mikroserwisy .NET.

Kursy online są bez wątpienia dobrodziejstwem dzisiejszych czasów. Kiedyś nie było takich możliwości nauki jak dzisiaj. Największym plusem kursów online jest z pewnością łatwość nauki. Nie potrzebujemy nigdzie jechać, organizować wolnego czasu i płacić dużych pieniędzy, aby czegoś się nauczyć. Naukę możemy rozpocząć, kiedy chcemy i zazwyczaj robimy to wtedy, kiedy mamy po prostu na to czas. Możemy to robić za “darmo” – poświęcając swój czas na poszukiwanie interesujących i wartościowych materiałów lub skorzystać z kursu online i mieć całą wiedzę w jednym miejscu. Coraz częściej poza kursem i materiałami pomocniczymi otrzymujemy wsparcie oraz dostęp do różnych zamkniętych grup jak np. grupa na Facebooku. Oczywiście skorzystanie z płatnego kursu online nie gwarantuje wysokiej jakości materiałów dopasowanych do naszych potrzeb. Dlatego zawsze warto się zastanowić i przemyśleć taki zakup.

Dzięki kursom internetowym możemy rozszerzyć swoje kompetencje, zmienić je, przebranżowić się, nauczyć się zupełnie nowych rzeczy, uporządkować swoje życie, może odmienić swoją karierę, nauczyć się języków, znaleźć swoje hobby. Kursy programowania online niczym nie różnią się od innych kursów online. Nie ma jednego magicznego kursu, który uczyni z Ciebie programistę. Dlatego musisz dokładnie wiedzieć, czego chcesz i planować kolejne etapy nauki. Dopiero wówczas wiedza zdobyta w teorii może przełożyć się na dobre wyniki w praktyce. Przemyśl, jakich informacji potrzebujesz, czego chcesz się nauczyć i co jest dla Ciebie priorytetem.

Jak znaleźć odpowiedni kurs programowania?

Znalezienie dobrego kursu programowania online wymaga wykonania kilku czynności, które z pewnością zwiększą szansę satysfakcji z zakupu. Zacząć należy od przejrzenia bezpłatnych materiałów oraz sprawdzenia prowadzącego/prowadzących. Zanim cokolwiek kupisz, sprawdź jakoś materiałów, przeczytaj opinie o kursie i kursantach i jeżeli to możliwe, skontaktuj się z kimś, kto zna tę osobę lub jego działalność. Dokładnie przeanalizuj program kursu, który wybrałeś. Sprawdź, czy rzeczywiście możesz wiele się nauczyć i czy są tam interesujące dla ciebie zagadnienia. Po sprawdzeniu spisu treści może okazać się, że większość punktów mówi o tym samym, a to nie świadczy dobrze o szkoleniu. Jeżeli kurs dotyczy zagadnień bardziej zainteresowanych, to upewnij się, czy Twój aktualny poziom wiedzy pozwoli Ci na jego realizację. Ostatnią czynnością powinno być mimo wszystko poszukanie darmowej wiedzy. Zanim zdecydujesz się na płatny kurs internetowy, sprawdź, czy takiej samej wiedzy nie znajdziesz w sieci za darmo. Obecnie w internecie jest mnóstwo dobrej jakości blogów programistycznych, e-booków oraz kanałów na YouTube, które mogą dostarczyć Ci takich samych informacji jak płatne szkolenie online.

Czym kieruję się podczas zakupu kursu programowania?

Osobiście najczęściej korzystam z kursów tworzonych przez osoby, które doceniam za swoją pracę, oferowaną za darmo. Jest wiele takich osób i moim zdaniem zakup kursu od takiej osoby nie dość, że gwarantuje sprowadzoną jakość materiałów, dodatkowo jest formą podziękowania za trud włożony w darmowy kontent (na Blogu, YouTube, Podcaście czy też w Social Mediach). Kilka dni temu kupiłem kurs online Mikroserwisy .NET autorstwa Piotra Gankiewicza, Dariusza Pawlukiewicza, Sławomira Sobótki oraz Mariusza Gila. Kurs wprowadza w świat nowoczesnej architektury mikroserwisów z wykorzystaniem metodyki Event Storming oraz najpopularniejszych technologii takich jak: .NET Core, Docker, Kubernetes i wielu innych.

Moją główną motywacją do zakupu kursu była chęć poszerzenia wiedzy na temat architektury mikroserwisów oraz Event Stormingu. Dokładnie wiedziałem, czego mogę spodziewać się po kursie oraz jak wygląda sama platforma, na której kurs jest udostępniony. Każda osoba zainteresowana kursem otrzymała testowe poświadczenia do logowania na platformę devmentors.io. Ponadto zostało udostępnione kilka lekcji DEMO z kursu: CQRS – teoretycznie, CQRS – rezerwacja zasobu (Fundamenty mikroserwisów), Broker wiadomości (Architektura sterowana zdarzeniami), Rozproszone śledzenie (DevOps) oraz Wstęp do Event Stormingu (Event Storming). Ponadto został udostępniony kod źródłowy, wraz z informacją jak przygotować środowisko oraz jak uruchomić aplikację. Czy można mieć większą gwarancję jakości materiałów udostępnianych w ramach kursu? Nie sądzę 🙂 Po zapoznaniu się z tymi materiałami każdy powinien wiedzieć, czy ten kurs jest dla niego i czy jest zainteresowany zakupem.

Kurs przerobiłem w 3 dni i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Panowie w świetny sposób przedstawili tak duże zagadnienie, jakim są mikroserwisy. Od wymagań i wyborów architektonicznych, przez implementację, testowanie i DevOps’owanie, kończąc na wdrożeniu i orkiestracji. Kawał dobrej roboty.

Do zakupu kursu byłem przekonany zdecydowanie wcześniej, zanim zostały udostępnione wszystkie wspomniane wcześniej materiały. Dobrze znałem działalność chłopaków w internecie. Przerobiłem darmowe kursy Becoming a software developer  oraz Distributed .NET Core (DShop) udostępnione na kanałach YouTube – Piotr Gankiewicz oraz Dev Mentors. Na YouTube można też znaleźć wiele świetnych prezentacji technicznych i prelekecji Sławomira Sobótki oraz Mariusza Gila. Wiedziałem też, jaka jest jakość i styl prowadzenia płatnych kursów, ponieważ już wcześniej zdecydowałem się na zakup innych kursów online od chłopaków ASP.NET Core – budowa aplikacji oraz Nowoczesne aplikacje klienckie w JavaScript. Decydując się na zakup kolejnego kursu, chciałem również docenić ich pracę oferowaną za darmo.

Podsumowanie

Moim zdaniem kursy programowania online są jedną z najlepszych metod podnoszenia swoich kompetencji. Warto decydować się na też płatne wersji takich kursów. Nie warto jednak rzucać się na każdy kurs, jaki się pojawi. Warto podejść do tematu rozsądnie i przed zakupem upewnić się, czy kurs, aby na pewno jest dla nas. Przestrzegam przed przerabianiem kilku kursów jednocześnie. Lepiej skupić na jednym i dopiero po jego przerobieniu, przechodzić do następnych. Przestrzegam też przed chomikowaniem kursów na później (problem Siedzenia w jaskini). Jeżeli w danym momencie go nie potrzebujesz, to może lepiej zainwestować swoje pieniądze w coś innego.


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

 

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.