Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza, że firma jest bardzo poważnie zainteresowana Twoją kandydaturą. Chce poświęcić czas na zweryfikowanie Twoich umiejętności. Dlatego należy odpowiednio przygotować się do takiej rozmowy. Rozmowa rekrutacyjna to rodzaj spotkania biznesowego, w którym musisz przekonać firmę, że to właśnie Ty, jesteś odpowiednią osobą do objęcia konkretnego stanowiska. Bez odpowiedniego przygotowania zmarnujesz czas swój i rekrutera. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej nie jest wbrew pozorom trudne. Rozmowy kwalifikacyjne mogą przebiegać różnie, ale prawie wszystkie będą miały elementy wspólne.

Pytania osobiste i psychologiczne

W pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zwykle zadaje pytania osobiste i psychologiczne. Musisz powiedzieć coś o sobie. Odpowiedzieć na pytania typu: Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Jakie są Twoje mocne strony? itp. Powinieneś być gotowy na udzielnie odpowiedzi na takie pytania. Na natychmiastową i płynną odpowiedź. Nie możesz się jąkać i zastanawiać, jakby odpowiedzieć na to pytanie, żeby dobrze wypaść w oczach rekrutera. Ta część rozmowy kwalifikacyjnej nie może Cię krępować. Niech nie sprawia, że czujesz się niezręcznie. Na rozmowie kwalifikacyjnej jesteś właśnie po to, aby zaprezentować swoją osobę i swoje umiejętności. Powinieneś być gotów na udzielenie odpowiedzi na takie pytania, jak:

 • Czy możesz opowiedzieć mi coś o sobie?
 • Czy możesz opowiedzieć mi swoich projektach?
 • Jakie są Twoje silne strony?
 • Jakie są Twoje słabe strony?
 • Dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić?
 • Dlaczego chcesz u nas pracować? / Dlaczego chcesz otrzymać tę pracę?
 • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
 • Czy możesz opowiedzieć mi o swojej edukacji?
 • Gdzie widzisz siebie za pięć lat?
 • Jakie jest Twoje hobby?
 • Jakiego wynagrodzenia oczekujesz? / Ile chcesz zarabiać?
 • Czy masz jakieś pytania? / Czy masz jakieś pytania dotyczące firmy?
 • Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?
 • Co myślisz o swoim poprzednim szefie?
 • Co lubiłeś w swojej poprzedniej pracy?
 • Czego nie lubiłeś w swojej poprzedniej pracy?
 • Jaki był zakres obowiązków w Twojej poprzedniej pracy?
 • Co wiesz o naszej firmie?

Oczywiście pytania mogę być różne. Inne, w zależności od tego, czy będzie to nasza pierwsza praca, czy kolejna. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że pytania w wielu przypadkach, ograniczają się do wymienionych powyżej. Nie będę udzielał tutaj odpowiedzi na te pytania. Sporo rad na temat odpowiedzi na właśnie takie pytania znajdziesz w internecie. W skrócie: powinieneś być szczery i prawdziwy, jednocześnie nie zdradzając zbyt wielu niekorzystnych szczegółów. Spróbuj przemyśleć i przećwiczyć odpowiedzi na takie pytania i im podobne. Najlepiej na głos przed lustrem. Nie chodzi o wyrycie odpowiedzi i późniejsze recytowanie z pamięci, tylko o sprawdzenie, czy wypowiedzi są w miarę płynne.

Rozmowa  techniczna

Większość firm zatrudniających programistów prześwietla kandydatów, by upewnić się, że na rozmowę zaprosi tylko tych właściwych, unikając ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Koszty pracodawcy związane są zarówno z przeszkoleniem/przygotowaniem programisty do wykonywania nowych obowiązków, efektów wykonywania jego pracy, jak i oczywiście wynagrodzenia.

Rozmowa techniczna może przebiegać różnie i mieć różną formę. Najczęściej osoba starająca się o posadę siada twarzą w twarz z rekruterem i odpowiada na serię typowo technicznych pytań dotyczących technologii, której będzie używać na danym stanowisku. W tym przypadku rekruterem jest najczęściej inny programista. Jeżeli przepytuje Cię programista, który jest członkiem zespołu/leaderem i szuka osób do swojego zespołu, to zdecydowanie bardziej przyłoży się rozmowy i postara się przepytać Cię z zagadnień, które są „must have”, jeżeli chodzi o umiejętności w jego zespole. Częściej będzie to jednak programista, który po prostu został wyznaczony do tego zadania i wcale nie jest z tego faktu zadowolony. Wtedy musisz być przygotowany na serię najczęściej stosowanych pytań związanych z daną technologią czy językiem programowania. Programista raczej nie będzie się wysilał, żeby zadać Ci jakiejś wyszukane pytania, wykorzysta raczej przygotowany schemat standardowych pytań.Na taką rozmowę możesz przygotować się, poszukując w sieci listę często zadawanych pytań związanych z daną technologią. Przygotuj się do udzielenia na nie odpowiedzi.

Inną formą sprawdzenia Twojej wiedzy technicznej może być test. Otrzymasz od rekrutera test, na którym będą znajdować się zadania otwarte i zamknięte, dotyczące technologii, której będziesz używać na tym stanowisku. Na rozwiązanie testu otrzymasz od pół godziny do nawet dwóch godzin. Wszystko zalęzy od ilości pytań i poziomu ich skomplikowania. Po rozwiązaniu testu czeka Cię jeszcze krótka rozmowa z rekruterem na temat Twoich odczuć co do samego testu. Być może zostaniesz poproszony o bardziej szczegółowe wyjaśnienie niektórych rozwiązań. Na koniec otrzymasz informację o terminie, w którym należy spodziewać się wyników rekrutacji.

Kolejną formą rekrutacji technicznej praktykowaną przez firmy jest rozmowa techniczna online. Z jednej strony firmy mogą wykorzystać do tego celu dedykowane platformy takie jak np. Codility (codility.com). Codility symuluje raczej wstępną rozmowę kwalifikacyjną, tę przesiewową. Używana jest zazwyczaj do wstępnej selekcji kandydatów. Kandydat do pracy w danej firmie otrzymuje link do strony internetowej, gdzie ma różne zadania programistyczne do rozwiązania. I dostaje na to np. godzinę. Po godzinie Codility automatycznie wystawi mu ocenę, pokaże błędy, a dane prześle do rekrutujących. Firmy mogą w ten sposób sprawdzić, jak kandydacie radzą sobie np. z językiem programowania C#, czy są biegli w SQL’u itp. Firma w ten sposób oszczędza czas własnych programistów – nie trzeba odrywać ich od pracy, aby rozmawiali z osobami niemającymi podstawowych umiejętności. Codility udostępnia przykładowe zadanie (codility.com/demo/take-sample-test/). Warto spróbować je rozwiązać, choćby po to, aby zapoznać się z samą formą rozwiązywania zadań na Codility.

Firma może poprosić Cię także o przeprowadzanie rozmowy technicznej przez Skype czy inny komunikator wideo. Dostajesz kilka pytań, musisz rozwiązać jakieś problemy programistyczne, albo nawet jesteś poproszony o wspólne programowanie z rozmówcą. Tego typu rozmowy najczęściej stosowane są w przypadku zdalnych zespołów programistów. Wynika to z faktu, że odzwierciedlają one sposób, w jaki programiście będą pracować na co dzień.

Ostatnią formą rekrutacji technicznej, na jaką warto być przygotowanym, jest ręczne rozwiązywanie problemów na tablicy. Jest to chyba najtrudniejszy jej rodzaj rozmowy technicznej. Pisanie kodu ręcznie na tablicy, kiedy ktoś Ci się przygląda, może być stresujące, zwłaszcza jeśli nie czujesz się pewnie, próbując rozwiązać dany problem. Najlepszym sposobem, by dobrze wypaść na takiej rozmowie, jest popracowanie nad rozbijaniem na kawałki całego problemu, przerabiając go na tablicowy „pseudokod”.

Porady dotyczące rozmowy

Na koniec chciałbym przedstawić Ci kilka porad, które pomogą Ci jak najlepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Po pierwsze zwróć uwagę na WŁAŚCIWY UBIÓR. Jeżeli jesteś mężczyzną, to nie musisz ubierać się w garnitur, a jeżeli kobietą to w odpowiedni żakiet, ale wypada ubrać przynajmniej schludną koszulę. Trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić w obie strony. BĄDŹ NA CZAS. Staw się w umówionym miejscu i czasie 5-10 minut wcześniej. NIE KŁAM. Jeśli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, to po prostu powiedz, że nie wiesz, ale jesteś chętny poznać odpowiedź. Nie próbuj kłamać czy lać wody. Nie mi nic złego w tym, żnie znasz odpowiedz na każde zadane przez rekrutera. Zawsze ROZWIJAJ TEMAT. Odpowiadając na pytanie natury technicznej, dorzuć do odpowiedzi szczegóły. Opowiedz, w jaki sposób stosowałeś w przeszłości daną technologię albo podziel się swoimi przemyśleniami. Będziesz wtedy postrzegany jako osoba w pełni kompetentną w danym zagadnieniu. BĄDŹ PEWNY SIEBIE. Powinieneś czuć się dobrze z tym, kim jesteś, gdzie jesteś i jaki jest Twój cel, czyli zdobycie pierwszej pracy. ĆWICZ. Wszystkiego będziesz musiał nauczyć się poprzez tradycyjną praktykę. Zrób, co tylko się da, żeby zyskać jej jak najwięcej.


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.