Jak napisać programistyczne CV?

Nie ma możliwości otrzymania pracy bez posiadania CV. CV pełni rolę jednostronicowej (maksymalnie dwustronicowej) reklamy Twojej osoby. Dobre CV musi być krótkie i konkretne, komunikować kim jesteś i co możesz zaoferować potencjalnemu pracodawcy. Dodatkowo CV powinno dobrze wyglądać. W większości ludzie (a więc między innymi rekruterzy) oceniają książkę po okładce. Jeśli CV wygląda źle, może od razu trafić do kosza, albo w najlepszym przypadku na dół stosu z innymi podaniami. CV musi być czytelne i klarownie przedstawiać Twoją wiedzę i umiejętności oraz ich praktyczne wykorzystanie. Wszystko, co piszesz w CV, powinno być tworzone z perspektywy wartości, którą możesz wnieść do firmy, nie zaś pod kątem tego, czego chcesz.

Pisanie swojego CV

Do napisania CV nie potrzebujemy żadnych specjalnych narzędzi, wystarczy edytor tekstu, np. Microsoft Word. Jednak rekomenduję użycie jednego z gotowych kreatorów CV, które można znaleźć w sieci. Osobiście polecam Kreator CV Online interviewme.pl. Dlaczego warto skorzystać z kreatora? Ponieważ ciężko jest wykonać samodzielnie tak estetyczne CV, jakie oferują szablony w kreatorze. Dodatkowo kreator pomaga przejść przez tworzenie kolejnych sekcji w CV. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, to musisz wiedzieć, co trzeba umieścić w swoim CV. Poniżej postaram się przestawić w kilku punktach, jakie informacje należy uwzględnić, przy pisaniu CV.

Dane osobowe

Pisanie CV należy zacząć od umieszczenia na samej górze imienia oraz nazwiska. Poniżej napisz, kim chcesz być, np. Młodszy programista .NET. Nie musisz pisać, kim jesteś teraz, jakie stanowisko obecnie zajmujesz, jeżeli oczywiście już pracujesz. Wyraź raczej swoje chęci do objęcia nowego stanowiska. Poza tym musisz umieścić standardowe dane: adres, numer telefonu, e-mail, datę urodzenia i swoje zdjęcie. Warto także dodać link do profilu na LinkedIn. Szczególną uwagę zwróć na adres e-mail, ponieważ to on może już na samym początku wyróżnić Cię w negatywny sposób. Omijaj wszelkich wariacji poza imieniem i nazwiskiem oraz domen typu @hotmail, @buziaczek, itp.

Doświadczenie

Wymień firmy, w których pracowałeś wcześniej. Dodaj datę rozpoczęcia i datę zakończenia pracy w każdym z tych miejsc. Dopisz stanowisko oraz kilka zdań o tym, co robiłeś. Możesz np. wypunktować zakres obowiązków oraz wykorzystane technologie i framework’i. Unikaj zamieszczania nieistotnych informacji, np. praca jako kasjer, ogrodnik czy kierowca. Doświadczenie nabyte podczas wykonywania tych prac, nijak się ma, do pracy programisty.

W porządku, ale pewnie teraz zadajesz sobie pytanie, co jeśli nie mam żadnego doświadczenia? Co, jeśli dopiero rozpoczynam swoją przygodę z programowaniem i szukam pierwszej pracy? Wtedy musisz sam zadbać o to, żeby takie doświadczenie zdobyć. O tym, jak to zrobić, możesz przeczytać mi. w artykule Jak zdobyć doświadczenie programistyczne. W takiej sytuacji najważniejsza w CV będzie dla Ciebie sekcja Zrealizowane projekty. To w niej tak naprawdę opiszesz swoje doświadczenie związane z programowaniem. Każdy kiedyś zaczynał z pustym CV. To normalne, że sekcja z doświadczeniem świeci pustkami, ale sekcja ze zrealizowanymi projektami to już zupełnie inna bajka.

Zrealizowane projekty

Tak jak już wspomniałem, to najważniejsza sekcja, dla początkującego programisty. Tutaj musisz umieścić informacje o projektach, które zrealizowałeś. To właśnie dzięki tej sekcji, możesz tak naprawdę udowodnić, że potrafisz programować. Koniecznie zamieść w CV link do GitHuba. Napisz kilka słów o projekcie (najlepiej, jeśli masz ich kilka): nazwa, krótki opis, wykorzystane technologie, rola w projekcie (jeżeli projekt realizowałeś z innymi osobami). Powtarzam, to nie muszą być komercyjne projekty. Jeżeli ta sekcja w Twoim CV jest pusta, to bardzo niedobrze. Koniecznie musisz zadbać o to, żeby tak nie było. Przecież dzięki niej, możesz łatwo wyróżnić się na tle konkurencji. Pewnie obawiasz się, że Twój kod może być za słaby, żeby publicznie go pokazywać. Bez obaw, na pewno nikt Cię nie wyśmieje. Pomyśl, co najgorszego może się stać? Po prostu nie otrzymasz oferty pracy i tyle. Pracodawcy poszukujący osób na staż, ale na stanowisko młodszego programisty nie oczekują, że potrafisz doskonale programować oraz jesteś alfą i omegą. Wiedzą, że będziesz wymagał nauki, prowadzenia za rękę i zatrudnienie Ciebie to pewnego rodzaju inwestycja.

Edukacja

Wymień nazwę uczelni, wydział, kierunek, rok rozpoczęcia oraz miasto, w którym uczelnia się znajduje. Jeżeli skończyłeś już studia, to podaj datę zakończenia i tytuł pracy podyplomowej, w przypadku gdy studiowałeś informatykę albo kierunki pokrewne. Warto także zamieścić informacje dotyczące szkoły średniej. Nie przejmuj się, jeżeli nie studiujesz/nie studiowałeś informatyki. Nie jest to warunek konieczny do otrzymania pracy jako programista. Niemniej jednak niektóre firmy mogą wymagać wykształcenia wyższego kierunkowego.

Umiejętności

Druga najważniejsza sekcja w CV początkującego programisty. To właśnie informacje o umiejętnościach będzie najbardziej interesowała osobę przeglądającą Twoje podanie o pracę. O to miejsce w CV musisz zadbać równie mocno, jak o sekcję Zrealizowane projekty. Jeżeli zastanawiasz się jakich umiejętności potrzebujesz do rozpoczęcia pracy jako programista, to zachęcam do przeczytania artykułów Umiejętności praktyczne, których potrzebujesz do rozpoczęcia pracy jako programista cz.1 oraz Umiejętności praktyczne, których potrzebujesz do rozpoczęcia pracy jako programista cz.2. Na początek wymień informacje o językach programowania, framework’ach oraz platformie programistycznej, które znasz i którymi potrafisz się posługiwać, np. C#, SQL, JavaScript, WinForms, ASP.NET, WCF, .NET Framework. Wymień informację o narzędziach, np. TFS, Git, Visual Studio, Sql Server Management Studio. Wymień informacje o praktykach programistycznych, np. SOLID, wzorce projektowe, testy jednostkowe, metodyki (SCRUM). Muszą to być umiejętności, które naprawdę posiadasz. To, że znasz jeden wzorzec projektowy (i to w teorii) oraz napisałeś jeden test jednostkowy, wcale nie oznacza, że możesz pochwalić się znajomością wzorców projektowych i testów jednostkowych. Analogicznie, jeżeli miałeś do wykonania na studiach jedną listę zadań, przy użyciu np. języka programowania Python, to nie oznacza to, że od razu możesz umieścić w CV informację, o znajomości tego języka. CV przepełnione pustymi słowami nie pomoże Ci w zdobyciu pracy. Nie wypisuj wszystkiego, z czym miałeś styczność. Wybierz tylko te umiejętności, którymi naprawdę możesz się pochwalić i które są interesujące dla pracodawcy. Jeżeli aplikujesz na stanowisko młodszego programisty .NET, to umieszczanie informacji o znajomości systemu Mac OS, programu Adobe Photoshop, czy języka programowania Haskell, nie ma większego sensu. Ostatnią kwestią jest określenie stopnia zaawansowania umiejętności. Osobiście podchodzę do tematu w ten sposób: Ocena 5/5 – jestem przygotowany na odpowiedź na bardzo trudne pytania oraz podjęcie szerszej dyskusji na powiązane tematy. Ocena 4/5 – umiejętność główna, w której czuję się pewnie i którą potrafię w 100% wykorzystać w praktyce. Ocena 3/5 – potrafię wykorzystać w praktyce, jednak zdaję sobie sprawę, że mam braki w wiedzy. Ocena 2/5 – dobra znajomość teoretyczna, niewiele razy wykorzystana w praktyce, wymaga poszerzenia wiedzy. Ocena 1/5 – znajomość wyłącznie teoretyczna. Oczywiście te oceny są tylko i wyłącznie umowne i każdy może je interpretować inaczej. Należy pamiętać, że z pewnością zostaną one zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego lepiej nie przesadzać 🙂

Języki obce

Wymieniasz języki obce, które znasz oraz poziom ich zaawansowania. Podobnie jak w przypadku określania poziomu zaawansowania umiejętności, musisz być ostrożny z oceną. Najlepiej określić poziom słownie: poziom podstawowy, na poziomie czytania dokumentacji, poziom komunikatywny, biegły. Tu tak samo możesz być pewien, że Twoje kompetencje językowe zostaną zweryfikowane.

Zainteresowania

Sekcja, która najmniej interesuje rekrutera. Nie ma się co tu rozpisywać, a równie dobrze można ją pominąć.

Klauzula poufności

Bardzo ważna kwestia. Bez klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych Twoje CV jest nic niewarte. Jeżeli Twoje CV nie zawiera tej klauzuli, to nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, ponieważ nie wyrażasz na nią zgody. Poniżej treść wymaganej klauzuli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Podsumowanie

CV to Twoja osobista wizytówka. Ważne, żeby było konkretne i rzetelne. Wszystkie informacje zawarte w CV muszą być prawdziwe. Nie warto koloryzować. Łatwo zweryfikować znajomość języka programowania oraz technologii. Jeszcze łatwiej zweryfikować znajomość języków obcych. Co z tego, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, jak nie będziesz w stanie odpowiedzieć na żadne pytanie. Czasem możemy trochę przeszacować poziom swoich umiejętności, jednak nie warto robić tego z premedytacją.


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.