Jak znaleźć pracę jako początkujący programista? cz.2

W artykule Jak znaleźć pracę jako początkujący programista? cz.1 przedstawiłem jak wygląda proces rekrutacyjny oraz jak szukać ofert pracy. Starałem się także pokazać, jak istotnym elementem jest stworzenie dobrego CV i listu motywacyjnego. Nie jest to jednak wszystko. W tym artykule będę kontynuował temat, dlatego też postaram się omówić pozostałe kwestie, na które warto zwrócić uwagę, podczas szukania pracy jako programista NET.

Profil na LinkedIn

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest LinkedIn, ponieważ niektórzy pewnie widzą tę nazwę po raz pierwszy. LinkedIn to portal społecznościowy, którego głównym założeniem jest tworzenie kontaktów zawodowych czy biznesowych. LinkedIn pozwala na utworzenie profilu prywatnej osoby, ale też firmy czy ogólniej miejsca. Na LinkedIn publikowane jest sporo ofert pracy. Mamy możliwość polecenia pracownika, napisania rekomendacji byłym członkom zespołu czy w drugą stronę otrzymania takiej opinii o sobie. Profesjonalny profil na LinkedIn sam sprowadza do nas rekruterów, także w początkowej fazie kariery. Ten profil jest osobistą wizytówką, sposobem pozyskiwania kontaktów czy klientów. I co na samym początku bardzo istotne – sposobem na otrzymywanie ofert pracy. Kolejne sekcje profilu zawodowego zawierają informację od wykształcenia, umiejętności i doświadczenia po dodatkowe kwalifikacje, kursy, czy wolontariat. Sam link do LinkedIn śmiało możesz umieścić w CV. W doświadczeniu na LinkedIn można wypisać właściwie wszystko, co do tej pory robiliśmy, nawet jeśli nie wiąże się ze stanowiskiem, na które teraz aplikujemy. Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, zastanów się: jakie inne doświadczenie warto podkreślić, co jeszcze pomoże Ci znaleźć pracę. Jeżeli Twój profil przykuje uwagę rekrutera to możesz być pewien, że otrzymasz od niego zaproszenie na dłuższą rozmowę, albo też konkretną ofertę pracy. W przypadku LinkedIn zmienia się Trochę kierunek poszukiwania ofert pracy. To nie Ty bierzesz pod lupę oferty pracy wystawione przez firmy, tylko Ciebie wyszukują rekruterzy i proszą o kontakt. Rozwijaj profil na LinkedIn cały czas, aby przedstawiał aktualne umiejętności i doświadczenie, dzięki czemu będziesz otrzymywać więcej, lepiej dopasowanych ofert pracy.

Rozmowa telefoniczna

Wróćmy to tematu procesu rekrutacyjnego. Załóżmy, że przebrnąłeś przez etap selekcji nadesłanych aplikacji. Twoje CV zostało wybrane spośród życiorysów nadesłanych przez innych kandydatów. Istnieje bardzo duża szansa, że zanim zostaniesz zaproszony na faktyczną rozmowę kwalifikacyjną, to najpierw rekruter będzie chciał z Tobą porozmawiać przez telefon. Czemu ma służyć taka rozmowa? Szybkiemu sprawdzeniu lub doprecyzowaniu istotnych faktów związanych z procesem rekrutacyjnym. Bardzo często rekruter chce sprawdzić, co kryje się pod określonym przez kandydata poziomem znajomości języka obcego. Możesz zostać poproszony o odpowiedź na kilka pytań w języku obcym, o przeprowadzenie zwykłej rozmowy. Pozwala to na szybkie zweryfikowanie Twoich rzeczywistych umiejętności językowych. Rekruter chce dowiedzieć się także, jaki jest oczekiwany poziom wynagrodzenia kandydata, potwierdzić aktualność różnych uprawnień, określić okres wypowiedzenia kandydata, jeżeli obecnie pracuje w innej firmie. Powierzchownie ocenić kluczowe kompetencje i motywację kandydata do objęcia proponowanego stanowiska. Rekruterzy pracują z reguły w typowych godzinach pracy, w związku z tym kontaktują się z kandydatami również w tych godzinach. Jeśli otrzymasz telefon od rekrutera, to kluczowe dla Ciebie jest ustalenie celu rozmowy. Jeśli nie możesz rozmawiać, to poproś o telefon w innym terminie (najlepiej, żeby to nie był termin zbyt odległy). Czasami etap wywiadu telefonicznego  jest pomijany i rekruter dzwoni jedynie, żeby umówić się z Tobą na rozmowę kwalifikacyjną.

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna to poważna sprawa. Zaproszenie na nią oznacza, że firma jest bardzo poważnie zainteresowana Twoją kandydaturą. Na rozmowie kwalifikacyjnej wiele może pójść nie tak. Jednak bardzo dużo zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Od tego, jak przygotujesz się do tej rozmowy. O tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej będzie można przeczytać w dedykowanym artykule Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?, który ukaże się wkrótce. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o niemarnowanie cudzego czasu. Rozmowa kwalifikacyjna, to umówione spotkanie biznesowe, które bez wcześniejszego przygotowanie przez obie strony, na pewno okaże się zmarnowaniem czasu. Rozmowy mogę przebiegać różnie, ale prawie wszystkie będą miały elementy wspólne. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz, to już na samym początku możesz wywrzeć pozytywne wrażenie dzięki płynnym i konkretny odpowiedziom.

Jedno konkretne ogłoszenie

Kiedyś bardzo mocno skupiłem się na zdobyciu pracy w pewnej firmie jako programista C#/SQL. Skupiłem się na jednym konkretnym ogłoszeniu. Nie interesowałem się w ogóle innymi ofertami pracy. Chciałem pracować właśnie w tej firmie. Teraz już wiem, że takie podejście nie było zbyt rozsądne. Zwłaszcza w początkowej fazie kariery. Sytuacja co prawda miała miejsce, gdy po raz pierwszy chciałem zmienić pracę, a nie gdy po raz pierwszy jej szukałem, ale myślę, że warto podzielić się wnioskami, jakie wyciągnąłem. Do rzeczy. Uparłem się na pracę w jednej firmie. Starałem się nabyć umiejętności, dzięki którym, mógłbym zaoferować firmie coś wartościowego. Starałem się przygotować jak najlepiej do rozmowy kwalifikacyjnej i ewentualnej pracy. Chciałem się wyróżnić. Miałem ku temu okazję, ponieważ firma używała stosunkowo niszowego systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych Firebrid. Więc zgłębiałem wiedzę na temat Firebira’a. Ponadto uczestniczyłem w dwóch konferencjach organizowanych przez firmę. Brałem udział w dniach otwartych firmy. Poznałem osobę pracującą na stanowisku, na które chciałem aplikować, i która zgodziła się mnie polecić. Dokładnie znałem profil firmy i wiedziałem, czym się zajmuje. Miałem komercyjne doświadczenie w podobnym obszarze. Czy to może się nie udać? Owszem, może. Nie udało się. O szczegółach pewnie opowiem innym razem. Jakie wnioski wyciągnąłem? Nie warto skupiać się tylko i wyłącznie na jednym ogłoszeniu, czy jednej konkretnej firmie. Inne, czasami zdecydowane lepsze okazje, mogą nam przechodzić w tym samym czasie obok nosa. Co więcej, jeżeli nie uda Ci się zdobyć wymarzonej pracy, o którą tak bardzo się starałeś, to pozostaje bardzo duży zawód i rozczarowanie. Tak naprawdę robisz krok w tył. Uważaj, żeby nie popełnić tego błędu.

Bądź wytrwały

Dokładnie tak samo, jak w przypadku nauki programowania i zdobywania doświadczenia – BĄDŹ WYTRWAŁY. Ludzie zbyt szybko się poddają z powodu braku widocznych efektów. Musisz być cierpliwy i systematyczny. Dąż do celu. Próbuj, testuj, zmieniaj taktykę. Drzwi nie zawsze będą dla Ciebie otwarte. Czasami będziesz musiał je wywarzyć. Nie poddawaj się!


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.