Jak znaleźć pracę jako początkujący programista? cz.1

Aktualnie jest wielkie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT, zwłaszcza na programistów. Często można usłyszeć, że w tej chwili brakuje co najmniej 50 tys. programistów. Wiele posad nie zostało obsadzonych. Dlaczego w takim razie wielu młodych programistów narzeka na niemożność znalezienia pracy? Dlaczego jest tak wiele wolnych posad w branży, a jednak wielu programistów nie dostaje żadnej oferty, mimo że złożyli dziesiątki podań?

Praca nie znajdzie się sama. Nie zapuka do Twoich drzwi. W szczególności pierwsza praca jako programista, kiedy nie masz jeszcze komercyjnego doświadczenia. Trzeba się trochę natrudzić. Jeżeli myślisz, że założysz konto na LinkedIn i zostaniesz zasypany gradem ofert, to jesteś w błędzie. Ale jak to? Przecież brakuje specjalistów w branży IT. No właśnie – Specjalistów. Nie początkujących programistów. Oczywiście początkujący programista również znajdzie pracę, z tym zastrzeżeniem, że nie musi to być wcale takie łatwe i przyjemne. A wiadomo, im wcześniej znajdziesz pierwszą pracę, tym lepiej dla Ciebie.

Pierwszej pracy, a właściwie to nie pracy, a praktyk, szukałem na trzecim roku studiów inżynierskich. Było to w roku 2015.  Zachęcam do przeczytania artykułu Jak zostałem programistą – historia prawdziwa. Wtedy rynek IT był bardziej podatny na ludzi bez jakiegokolwiek doświadczenia. Próg wejścia był odpowiednio niski, co nie znaczy, że każdy mógł bez problemu znaleźć pracę jako programista. Zdaje sobie sprawę, że miałem dużo szczęścia. Znalazłem się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Chociaż pewnie wiele osób stwierdzi: Co to za szczęście wykonywać pracę bez wynagrodzenia, w dodatku bez gwarancji późniejszego zatrudnienia? No właśnie, wszystko zależy od punktu widzenia. Dla mnie to była szansa. Bardzo dobra inwestycja. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest to, że podjąłem wtedy konkretne działanie. Gdybym nie przeglądał ogłoszeń, nie przeprowadził rozmowy telefonicznej, nie wysłał CV, nie udał się na rozmowę do biura, nie zaangażował w wykonywanie swoich obowiązków w trakcie trwania praktyk, to dzisiaj mógłbym być w zupełnie innym miejscu w życiu zawodowym. Kiedy nadarza się okazja, trzeba ją wykorzystać. Ale żeby wykorzystać okazję, trzeba sobie ją najpierw stworzyć. Nic się samo nie wydarzy.

Szukanie pracy to nie loteria

Przede wszystkim, należy zrozumieć, że proces szukania pracy na ślepo, jak robi to większość ludzi, to nic innego, jak loteria. Wysyłanie hurtem setek CV dziennie do każdej możliwej firmy w żaden sposób nie zwiększa Twoich szans na znalezienie pracy. Tracisz w ten sposób tylko czas. Trzeba to zrobić z głową. Standardowy proces rekrutacyjny wygląda następująco:

Na każdym etapie procesu rekrutacyjnego należy oczekiwać, że część kandydatów odpadnie. Oznacza to, że do każdego kolejnego etapu przejdzie tylko mała liczba osób starających się o pracę.  Przykładowo, załóżmy, że złożyłeś podanie do 50 firm. Możesz otrzymać ogółem 15 odpowiedzi. Spośród tych 15 odpowiedzi być może 5 z nich poprosi Cię o wstępną rozmowę telefoniczną. Z tych 5 zaledwie 2 lub 3 skończą się zaproszeniem na faktyczną rozmowę kwalifikacyjną. I być może otrzymasz w efekcie jedną rzeczywistą ofertę pracy. Tak to może wyglądać, jeżeli szukasz pracy z głową. Jeżeli robisz to na ślepo, to równie dobrze możesz wysłać 200 CV i nie otrzymać żadnej oferty pracy. Tak naprawdę Twoim celem jest zmaksymalizowanie szans na przejście do każdego kolejnego etapu. Na tym musisz się skupić. Sam widzisz, że droga od „chcę znaleźć pracę jako programista” do „mam pracę jako programista” nie jest wcale taka prosta.

Stwórz dobre CV i list motywacyjny

Jednym z najlepszych sposobów, by przejść etap selekcji nadesłanych aplikacji prowadzony przez firmę, w której staramy się o posadę, jest stworzenie naprawdę dobrego CV. Jeżeli Twoje CV nie przykuje uwagi rekrutera, jesteś odrzucany już w czasie wstępnego przesiewu. Co prawda kiepskie CV jest w stanie dać Ci pracę, ale im gorsze CV, tym więcej podań będziesz musiał złożyć. Pisanie CV i listu motywacyjnego w początkowej fazie naszej kariery może nie być wcale takie łatwe. Można popełnić wiele błędów. Co w ogóle należy w nim uwzględnić? Co umieścić, skoro nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? O tym, jak napisać dobre CV możesz przeczytać w artykule Jak napisać programistyczne CV?.Przy składaniu podania o pracę Twoim celem powinno być dopasowanie swojego CV i listu motywacyjnego do opisu oferty i innych informacji, które mogłeś zebrać na temat firmy. Musisz podkreślić te umiejętności, które odpowiadają wymaganiom firmy. Po pierwsze pod względem technicznym, po drugie pod względem umiejętności miękkich i wreszcie, jeżeli to możliwe, pod względem merytorycznym. Jeżeli np. aplikujesz do firmy zajmującej się wdrażaniem i obsługą systemów ERP (System ERP to oprogramowanie dla firm, którego celem jest zintegrowanie wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie) na stanowisko młodszy programista .NET, to masz zdecydowanie większe szanse, jeżeli poza znajomością języka C# oraz SQL, wiesz jakie główne procesy zachodzą w przedsiębiorstwie, jak wygląda obieg dokumentów w firmie, znasz architekturę klient-serwer, znasz bazy danych, znasz język znaczników XML, znasz protokół transferu plików FTP, masz dobre umiejętności komunikacyjne i potrafisz pracować w zespole, a dodatkowo masz prawo jazdy, gdyż specyfika branży może wymagać wyjazdów do klienta. Dla pracodawcy jesteś wtedy dużo atrakcyjniejszym kandydatem, niż osoba, która nawet ma komercyjne doświadczenie w programowaniu, ale w zupełnie innym obszarze. Jeżeli dwie osoby aplikują na to samo stanowisko, ale jedna z nich, poza umiejętnościami technicznymi, ma także wiedzę merytoryczną w danym obszarze, to jak myślisz, kogo pracodawca chętniej zatrudni? Programowanie to rozwiązywanie problemów. Bardzo często wymaga dokładnego poznania dziedziny, w której dany problem występuje. Oczywiście nie zawsze będzie dało się zwiększyć szansę na otrzymanie pracy w ten sposób, ale jeżeli jest taka możliwość, to warto ją wykorzystać. W ten sposób musisz także postępować przy pisaniu listu motywacyjnego. Musi on być dopasowany do profilu stanowiska oraz firmy, do której aplikujesz. Musisz jasno określić, dlaczego to właśnie Ty, jesteś idealnym kandydatem. Choć tak naprawdę nie istnieje coś takiego, jak idealny kandydat na dane stanowisko, to jednak musisz starać się jeszcze raz podkreślić umiejętności i doświadczenie, które przemawiają za Twoją kandydaturą.

Szukanie ofert pracy

Jak wyselekcjonować interesujące nas oferty pracy? Trzeba po prostu odpowiednio użyć Google. Wyszukiwane hasło powinno mieć następującą formę: stanowisko praca miasto. Dla przykładu, jeżeli szukam pracy jako Młodszy Programista .Net we Wrocławiu to do przeglądarki wpisuje kolejno hasła:

  • Młodszy Programista .Net praca Wrocław
  • Programista .Net praca Wrocław
  • Junior .Net Developer praca Wrocław
  • .Net Developer praca Wrocław
  • Software Engineer C# praca Wrocław

Następnie trzeba kolejno przeglądać oferty pracy i wybierać te, w których wymagania są na poziomie odpowiadającym naszym umiejętnościom i doświadczeniu. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Poniżej znajdują się wymagania z kilku ofert pracy na stanowisko Programista .NET

To, co rzuca się w oczy od razu, to różnice w wymaganiach trzech ofert pracy znajdujących się u góry, w porównaniu do trzech ofert pracy znajdujących się na dole. W przypadku aplikacji na pierwsze oferty pracy masz zdecydowanie mniejsze szanse powodzenia, ponieważ próg wejścia jest zdecydowanie wyższy. Oczywiście możliwe jest zdobycie takiej pracy, ale trzeba posiadać spory jak na początek zestaw umiejętności. Przed wysłaniem CV należy zweryfikować czy w ogóle mamy umiejętności, które zostały ujęte w ogłoszeniu. Jeżeli np. wymagana jest znajomość jQuery to nie wystarczy przeczytać co to jest, żeby móc pochwalić się znajomością tej technologi. Musimy kierować się rozsądkiem. To jest to, o czym pisałem już wcześniej: Trzeba mierzyć siły na zamiary. Niby nic się nie stanie, jeżeli będziemy wysyłać CV, gdzie popadnie, ale czy to ma sens, skoro szanse powodzenia są bardzo znikome. Być może w przyszłości będziesz chciał aplikować do tych firm, a musisz pamiętać, że pierwsze wrażenie, robi się tylko raz.

Pracy można także szukać na portalach  no fluff jobs oraz justjoin. Dużą zaletą tych portali jest jasne i klarowne przedstawienie ofert pracy. Prawie przy każdym ogłoszeniu znajdują się widełki płacowe oraz wymagany poziom znajomości danej technologi. Zanim będziesz aplikował na wybraną przez siebie ofertę pracy, to warto wcześniej poczytać opinię o pracodawcy. Pozwoli to zaoszczędzić późniejszych rozczarowań. Opinie o wielu pracodawcach można znaleźć na portalu gowork.

Kontynuacja omawianego tematu w artykule Jak znaleźć pracę jako początkujący programista? cz.2 (artykuł ukaże się wkrótce).

Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.