Ile zarabia programista?

Wysokość wynagrodzenia programisty zależy od wielu czynników. Między innymi od doświadczenia, formy zatrudnienia, specjalności, umiejętności technicznych i miękkich, rodzaju firmy, umiejętności negocjacji, czy choćby miejsca pracy. Zarobki programistów to dla wielu bardzo kontrowersyjny temat. W dzisiejszych czasach media wykreowały zawód programisty jako wręcz idealny. Zwłaszcza ze względu na wysokie wynagrodzenie otrzymywane przez programistów. To prawda, że w porównaniu do innych zawodów, programiści zwykle nie mogą narzekać na swoje zarobki. Jest to jednak konsekwencja posiadanych umiejętności i jakości wykonywanej pracy. Inną kwestią jest to, czy programiści faktycznie zarabiają tak dużo. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Ile zarabia programista? Niemniej jednak, w tym artykule postaram się przybliżyć, jak wyglądają zarobki programisty .NET.

Zazwyczaj pieniądze są przez wiele osób traktowane jak temat tabu. Osobiście nigdy nie miałem problemu, żeby mówić o pieniądzach, mimo tego, że nie zarabiałem zbyt wiele. Zanim zostałem programistą, imałem się różnych prac dorywczych, za które otrzymywałem niewielkie pieniądze. Czy byłem wtedy mniej szczęśliwy niż dzisiaj, kiedy mam trochę więcej w portfelu na koniec miesiąca? Oczywiście nie. Wtedy tyle mi wystarczało. Dzisiaj sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Pieniądze to rzecz nabyta, raz je masz, innym razem nie. Każdy ma inną sytuację życiową, więc najgorsze co można robić, to porównywać się do innych.

Zarobki programistów .NET

Na podstawie danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), portal wynagrodzenia.pl przygotował zestawienie średnich zarobków (ostatnia aktualizacja: luty 2019), jakie otrzymują osoby pracujące na stanowisku Programista .NET.

Zestawienie prezentuje się następująco:

Bardzo sceptycznie podchodzę do tego typu raportów i statystyk, aczkolwiek to zestawienie, pokrywa się dość mocno z moimi wyobrażeniami i doświadczeniami na temat zarobków. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z programowaniem powinny być najbardziej zainteresowane profilem młodszego specjalisty. Młodszy programista .NET to osoba dopiero rozpoczynająca pracę w zawodzie lub posiadająca niewielkie doświadczenie komercyjne (przyjmijmy umownie do 2 lat). Według zestawienia portalu wynagrodzenia.pl, taka osoba może liczyć średnio na zarobki rzędu 3550 zł netto na umowie o pracę. Z moich obserwacji wynika, że obecnie młodszy programista .NET zarabia między 3000 zł, a 4000 zł (Wrocław). Jak widać, te stawki dość mocno się pokrywają. Tak jak już wspomniałem, wynagrodzenie zależy od wielu czynników, więc do końca nie można się tym sugerować. Ktoś może zadań pytania: Gdzie te góry pieniędzy? Gdzie to legendarne 15 tys. zł miesięcznie na rękę? Taka jest rzeczywistość. Na takie wynagrodzenie może liczyć początkujący programista. Oczywiście znajdzie się wiele osób, które będą zarabiać dużo więcej od samego początku. Znajdą się też osoby, które do tych stawek będę dochodzić przez kilka lat. Ważniejsza jest odpowiedź na inne pytania: Czy lepiej chodzić do pracy, w której się nie rozwijam, która mnie ogranicza, do której muszę się zmuszać, i w której zarabiam 3000 zł miesięcznie? Czy lepiej chodzić do pracy, którą lubię wykonywać, która jest pełna wyzwań, która sprawia mi przyjemność, i w której zarabiam 3000 zł miesięcznie? Pamiętaj, jeżeli dobrze wykonujesz swoją pracę, angażujesz się i wkładasz kawałek serducha w to, co robisz, to wyższe wynagrodzenie, będę tylko tego konsekwencją.

Teoria za nami, teraz pora na praktykę. Przedstawię, jak wyglądały moje zarobki, na przestrzeni pierwszych trzech lat pracy jako programista .NET. Po raz kolejny odniosę się do zestawienia przygotowanego przez portal wynagrodzenia.pl. Specjalista – Programista .NET – (przyjmijmy umownie od 2 do 5 lat doświadczenia), często określany jako Regular, bądź Mid, zarabia średnio 5438 zł miesięcznie na umowę o pracę. Do osiągnięcia tego pułapu zarobków potrzebowałem około 3 lat komercyjnego programowania, w czasie których, dwukrotnie zmieniałem pracodawcę. Nie twierdzę, że moja droga była optymalna i nie można było zrobić czegoś lepiej. Nie twierdzę, że jestem wybitny w tym, co robię. Nie twierdzę także, że zarabiam duże pieniądze, jak na branżę IT. Jestem bardzo zadowolony z rezultatów, jakie osiągnąłem/osiągam i to jest dla mnie najważniejsze. Mogę realizować się w pracy, którą od zawsze chciałem wykonywać i to się liczy. Przy okazji, jeżeli nie miałeś jeszcze okazji przeczytać artykułu, o moich początkach w branży IT, to zapraszam do lektury Jak zostałem programistą – historia prawdziwa.

Uproszony wykres, prezentujący moje wynagrodzenie na przestrzeni pierwszych trzech lat pracy jako Programista .NET:

W okresie tych pierwszych trzech lat zatrudniania pracowałem w różnym wymiarze godzin (przez pierwszy rok), wiążąc się z pracodawcami różnymi typami umów (UoD, UoP, B2B). Dla uproszczenia na wykresie znajdują się kwoty netto (czyli na rękę), jakie zarabiałem przy pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo na początku odbyłem praktykę zawodową (160h w ciągu 3 miesięcy), za którą otrzymałem około 700 zł. Wysokości wynagrodzenia u obecnego pracodawcy nie mogę ujawnić.

Pieniądze to nie wszystko

Nie ma się co oszukiwać i czarować. Zarobki są ważne. Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze to nie wszystko. Bardzo ważnym elementem pracy jest możliwość rozwoju oraz atmosfera. Każdy chciałby także pracować nad ciekawymi i rozwojowymi projektami. Praca musi dawać radość i satysfakcję. Czasem nawet lepiej zarabiać 1000 zł miesięcznie mniej i być szczęśliwym oraz zadowolonym z tego, co się robi. Jeżeli przez dłuższy czas czujesz, że Twoja praca nic Ci nie daje i masz już jej dość, to po prostu ją zmień, nie zważając na zarobki. Pamiętaj także, że zarobki nie rosną w nieskończoność. Gdy wskoczysz na próg wysokich kwot, 6000-8000 zł netto miesięcznie, to nie ma co oczekiwać, że w ciągu kolejnych lat, wynagrodzenie będzie rosło tak szybko, jak do tej pory.

Jeżeli chcesz zarabiać naprawdę duże pieniądze to musisz wyjechać za granicę albo chociaż pracować zdalnie dla klienta z zagranicy. Jeżeli będziesz pracował dla firmy, to będziesz musiał liczyć się z wieloma wyjazdami służbowymi. Musisz być osobą wielozadaniową – projektant/architekt/menadżer/leader, od której dużo zależy w organizacji wielkiej firmy. Takie stanowiska wymagają umiejętności w wielu obszarach wykraczających poza samo programowanie.


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.