Kto może zostać programistą? – najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać programistą?

Każdy może zostać programistą,

TAK, wszystko się zgadza – jeśli ktoś chce, może zostać programistą – ale między możesz, a zrobisz, istnieje kolosalna różnica. W dzisiejszych czasach zawód programisty jawi się jako wręcz idealny. Wysokie zarobki oraz łatwość znalezienia pracy są najczęściej wymienianymi argumentami przemawiającymi za wyborem branży IT. Pytań dotyczących zawodu programisty jest zdecydowanie więcej. Wiele z nich zadajemy sobie na samym początku ścieżki prowadzącej do rozpoczęcia pracy. W tym artykule postaram się przedstawić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zawodu programisty.

Czy muszę znać matematykę/fizykę?

Przeświadczenie o znajomości matematyki oraz fizyki prawdopodobnie wynika z faktu, że jeżeli myślimy o dostaniu się na studia informatyczne to musimy je zdawać na maturze. Dodatkowo pierwsze lata studiów informatycznych wypełnione są przedmiotami matematycznymi oraz fizyką. Jednak w większości przypadków ani matematyka, ani fizyka nie jest potrzebna. Codzienne zadania programistyczne nie wymagają znajomości tych nauk. Z matematyką mają do czynienia np. programiści gier komputerowych, czy programista algorytmów 3D.

Czy muszę ukończyć szkołę/studia?

Do podjęcia pracy na stanowisku programisty nie jest wymagane posiadanie wykształcenia wyższego. Nie trzeba ukończyć żadnych studiów informatycznych, ani nawet technikum informatycznego. Ukończenie studiów to tylko jedna z możliwości. Zachęcam do przeczytania artykułu Jak zostać programistą? – wiele dróg do celu. Niektórzy pracodawcy zatrudniają tylko i wyłącznie kandydatów, którzy posiadają dyplom, jednak jest to zdecydowana mniejszość.

Czy muszę znać język angielski?

Język angielski jest nieodłącznym elementem w codziennej pracy programisty. W zależności od zadań jakie wykonujesz znajomość tego języka może być wymagana na różnym poziomie. Nie zmienia to faktu, że znajomość języka angielskiego to obszar nad którym warto cały czas pracować i podnosić swoje umiejętności. Oprócz szybszej i efektywniejszej nauki, poszerzenia kręgu materiałów edukacyjnych, zdecydowanie zwiększa to wartość na rynku pracy.

  • Znajomość na poziomie czytania dokumentacji technicznej

Jako programista bardzo często pracujesz z dokumentacją. W większości przypadków dokumentacja napisana jest w języku angielskim. Komunikacja na forach programistycznych odbywa się w języku angielskim. Kursy, artykuły, książki, większość przydatnych materiałów w języku angielskim. I wreszcie kod źródłowy, który również pisany jest w języku angielskim. Na tym poziomie musisz co najmniej posiadać bierną znajomość, która wiąże się z dobrym rozumieniem tekstów i wypowiedzi. Oczywiście można wspierać się tłumaczami oraz słownikami, ale zdecydowanie obniża to efektywność pracy.

  • Znajomość na poziomie komunikatywnym

Jeżeli pracujemy w międzynarodowym środowisku, co bardzo często ma miejsce w korporacjach, to językiem, którym na co dzień się posługujemy jest język angielski. Rozmowy ze współpracownikami, korespondencja mailowa, spotkania organizacyjne i projektowe, czy też szkolenia, wszystko odbywa się w języku angielskim.

  • Znajomość na poziomie biegłym

Do obowiązków programisty często także należy kontakt z klientem. Czasem jest to wideokonferencja, czasem bezpośredni wyjazd do klienta, albo też rozmowa w siedzibie firmy. Rozmowy zwykle toczone są na tematy biznesowe dlatego też wymagana jest biegła znajomość języka obcego oraz bogaty zasób słownictwa technicznego.

Czy nie jestem za stary na programowanie?

Czy mogę zostać programistą mając 25/30/40 lat? Czy nie jestem za stary na naukę programowania? Czy jeżeli nie programuję od najmłodszych lat to mam szansę na karierę w branży IT? Bardzo często można usłyszeć pytania tego typu. Nie wiadomo skąd utarło się przekonanie, że w programowaniu można osiągnąć sukces tylko i wyłącznie jeżeli siedzimy w tym od najmłodszych lat, a pracę rozpoczniemy jeszcze jako młoda osoba. Absolutnie nie jest to prawdą. Oczywiście trzeba posiadać pewne umiejętności i predyspozycje do wykonywania tego zawodu, ale wiek nie ma tutaj takiego znaczenia. Większość programistów to zwykli rzemieślnicy, którzy wykonują określone polecenia (często powtarzalne).

Czy mogę się przebranżowić?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Jeżeli myślisz o przebranżowieniu się to jest bardzo prawdopodobne, że ma już wykształcenie, zawód, prawdopodobnie także rodzinę. Nauka programowania wymaga dużo czasu i poświęcenia. I nawet jeżeli poświęcisz odpowiednią ilość czasu to ma gwarancji, że Ci się uda. Nie jest to jednak niemożliwe. Wszystko zależy od Twojej motywacji oraz zaangażowania. Jeżeli już zdecydujesz się na tę drogę, to powinieneś to zrobić z właściwych pobudek. Zachęcam do przeczytania artykułu Dlaczego warto/nie warto zostać programistą?. Tylko wtedy poświęcenie kawałka swojego życia na przebranżowienie się ma sens.

Czy po ukończeniu kursu w szkole programowania będę mógł zostać programistą?

Niektóre szkoły programowania zapewniają po ukończeniu kursu zatrudnienie na stanowisku programisty. Nie należy jednak spodziewać się, że będzie to praca naszych marzeń. Prawdopodobnie nie będzie miała z tym nic wspólnego. Programista po kilku tygodniowym, czy nawet kilku miesięcznym kursie, nie jest w pełni przydatnym programistą, a jedynie osobą która posiada niezbędne minimum umiejętności do wykonywania zawodu. Zatrudnienie może wiązać się z wyjazdem do innego miasta, stosunkowo niskim wynagrodzeniem, umową próbną czy też nieciekawym projektem. Niemniej jednak pozwala uprawiać programowanie zawodowo.

Czy programista zajmuje się tylko pisaniem kodu?

Praca programisty polega na rozwiązywaniu problemów. Realizuje się to za pomocą określonych technologii i narzędzi. Zakres obowiązków programisty może być bardzo zróżnicowany. Oczywiście w codziennej pracy programista w większości zajmuje się pisaniem kodu. Nie jest to jednak jedyne zajęcie. Do innych obowiązków może należeć naprawa błędów, tworzenie testów, pisanie dokumentacji. Do tego dochodzą spotkania, praca z systemem kontroli wersji, obsługa zgłoszeń, ewidencja wykonanych zadań.

Czy programiści faktycznie tak dużo zarabiają?

Jednym z mitów o zawodzie programisty jest kwestia zarobków. Programistów postrzega się jako klepaczy kodu za legendarne 15 tys. zł miesięcznie. Oczywiście takie zarobki są osiągalne, ale tylko dla najlepszych. Trzeba przyswoić sporo wiedzy i nabyć wielu umiejętności. Być wybitnym specjalistą w tym co się robi. Takich pieniędzy nie da się zarobić poświęcając na pracę 8 godzin dziennie i nie rozwijając się w wolnym czasie. Trzeba być pasjonatem. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu do innych zawodów, programiści zwykle nie mogą narzekać na swoje zarobki.

Czy programista musi być pasjonatem?

Programista musi w jakimś stopniu lubić to co robi, ale nie koniecznie musi to być jego wielka pasja. Programista to zawód jak każdy inny. Tak jak już wcześniej wspomniałem większość programistów to zwykli rzemieślnicy, wykonujący określone zadania. Myśląc o pasjonacie mamy przed oczami obraz programisty, który nie zajmuje się niczym innym niż programowaniem. Wolne chwile spędza na poznawaniu nowych framework’ów i technologii oraz udziału w konferencjach i spotkaniach branżowych. Jednym słowem nie zna innego życia niż to programistyczne. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Uważam, że można być pasjonatem, realizować się zawodowo, prowadzić bogate życie towarzyskie i naturalnie łączyć to wszystko z życiem osobistym.

Czy programiści to nerdy ?

Programista często postrzegany jest jako koleś z kubkiem kawy, który non stop wpatrzony jest w monitor komputera. Oczywiście można też znaleźć inne określenia. Programista to nerd, dziwak, odludek, nieprzystosowany do życia społecznego gracz. Nie wiem skąd wzięły się te stereotypy. Mam na co dzień do czynienia z wieloma programistami i nie mogę powiedzieć, że w jakikolwiek sposób pokrywa się to z rzeczywistością. Programista to osoba jak każda inna. Oczywiście jak w każdej grupie zawodowej czy społecznej trafiają się wyjątki i być może niektórzy są trochę bardziej specyficzni. Nie jest to jednak żadna reguła.


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.