Dlaczego warto/nie warto zostać programistą?

Każdy kiedyś zaczynał. Zachęcam do przeczytania artykułu Jak zostałem programistą – historia prawdziwa. Każdy ma inne wyobrażenie na temat pracy w branży IT. Każdy ma też swoją motywację do podążania drogą pozwalającą zostać programistą. Jednak zanim zaczniemy poświęcać na coś swój czas, warto się zastanowić, czy to jest faktycznie to, co chcemy robić. Zawód programisty jawi się jako wręcz idealny. Wysokie zarobki, łatwość znalezienia pracy, stabilność zatrudnienia i liczne benefity pozapłacowe sprawiają, że coraz więcej osób rozważa rozpoczęcie przygody z kodowaniem. Niestety na rozważaniach najczęściej się kończy.

W Polsce brakuje 50 tys. programistów.

Skoro praca leży na wyciągnięcie ręki, a w internecie można znaleźć wiele darmowych materiałów do nauki zawodu, to dlaczego na rynku nadal brakuje ludzi do pracy? Prawda jest taka, że nie jest to zawód dla każdego. Jak każde inne zajęcie, programowanie ma swoje blaski i cienie. W mediach natomiast zawód programisty przedstawia się zazwyczaj tylko w samych superlatywach. Jeżeli już zdecydujesz się na tę drogę, to powinieneś to zrobić z właściwych pobudek.

Dlaczego warto zostać programistą?

Łatwo stworzyć solidne CV
Niewątpliwie jedną z największych zalet, jeśli chodzi o zawód programisty, jest powszechny dostęp do materiałów. Tak jak wspomniałem wcześniej, w internecie można znaleźć wiele darmowych materiałów tj. poradników, video kursów, blogów programistycznych czy projektów z otwartym kodem źródłowym. Nie potrzeba drogiego sprzętu, licencji na oprogramowanie czy specjalistycznych narzędzi i środowisk programistycznych. Z tym, co co jest dostępne za darmo, można zrobić naprawdę wiele. Wystarczy pomysł na projekt i chęci do jego realizacji. Zrealizowane w ten sposób projekty idealnie wypełnią pierwsze CV.

Otaczający ludzie
Programowanie to nie tylko praca, to pewien styl życia. To coś więcej niż tylko klepanie kodu. To praca, którą trzeba lubić. Często to także hobby, ulubiona rozrywka. Wśród ludzi zajmujących się programowaniem jest wyjątkowo dużo pasjonatów i osób z ambicjami życiowymi. Rozmowy o nowościach, dyskusje na temat wprowadzanych rozwiązań, wymiana doświadczeń czy wyjazdy na konferencje to chleb powszedni. W każdym większym mieście organizowane są meetupy, na których poruszane są przeróżne zagadnienia dotyczące programowania. Udział w takich spotkaniach nie tylko poszerza naszą wiedzę, ale także pozwala poznać ciekawych i wartościowych ludzi.

Różnorodność
Praca programisty nie polega na pisaniu kodu. Polega na rozwiązywaniu problemów. Każdy projekt informatyczny rozwiązuje jakiś problem biznesowy. Programista podczas pracy nad projektem ma okazję dość dobrze się z nim zapoznać. Pracując przy systemie produkcyjnym mamy okazję zapoznać się przebiegiem procesu produkcyjnego. Tworząc sklep internetowy, zdobywamy wiedzę na temat sprzedaży oraz działania magazynu. Z kolei przy implementacji systemu obsługującego wnioski urlopowe, dowiemy się, jak wygląda obieg dokumentów urlopowych.
Zakres obowiązków programisty może być bardzo zróżnicowany. W codziennej pracy programista zajmuje się np. tworzeniem nowych systemów, implementacją określonych funkcjonalności, utrzymywaniem istniejących aplikacji, wprowadzaniem modyfikacji, naprawą błędów, tworzeniem testów, pisaniem dokumentacji. Do tego dochodzą spotkania, praca z systemem kontroli wersji, obsługa zgłoszeń, ewidencja wykonanych zadań i wiele innych. Zachęcam do przeczytania artykułu Na czym polega praca programisty? Jak wygląda typowy dzień/tydzień/miesiąc pracy programisty?
Jednym z najczęściej poszukiwanych na rynku specjalistów jest tak zwany FullStack Developer. Zakres obowiązków programisty o takim profilu jest jeszcze bardziej zróżnicowany. Zajmuje się on tworzeniem warstwy prezentacji (interfejs użytkownika), warstwy logiki biznesowej (przetwarzanie żądań użytkowników, reguły logiczne, obliczenia) oraz warstwy danych (przechowywanie, pobieranie i zapisywanie danych). Bardzo często programista zajmuje się tylko i wyłącznie jednym z ww. obszarów, tj. Front-end, Back-end albo Baza danych.

Warunki zatrudnienia
Oczywiście pierwszą kwestią jest wynagrodzenie. Zarobki w branży IT są zwykle większe w porównaniu z innymi zawodami. Większość programistów nie może narzekać w tej kwestii. Nie można jednak tego brać za pewnik. Wszystko zależy od tego, jak dobrym się jest, w tym, co się robi. Stereotyp programisty (programista15k), który w zamian za klepanie w klawiaturę zarabia kilkanaście tysięcy, jest często nierealny. Niemniej jednak takie zarobki są osiągalne przez nieliczną grupę osób – najlepszych specjalistów w zawodzie, których często kosztuje to bardzo dużo pracy, czasu i masy wyrzeczeń. Bardzo często pracodawcy dodatkowo oferują pakiet atrakcyjnych benefitów. Prywatna opieka medyczna, karty aktywności fizycznych, budżet na szkolenia i konferencje, dofinansowanie lekcji językowych albo benefity związane z życiem prywatnym i rodzinnym. Pracodawca zapewnia także odpowiedni komfort miejsca pracy. Wygodne biurko z dwoma monitorami, komputerem stacjonarnym lub laptopem do wyboru i ergonomiczny fotel. Powoli staje się to absolutnym standardem.

Elastyczność
Programista potrzebuje zwykle do pracy komputera i internetu. Daje to ogromną swobodę, jeśli chodzi o miejsce wykonywania pracy. Jeżeli uda nam się dogadać z szefem to możemy pracować, nie wychodząc nawet z domu. Coraz częściej pracodawca oferuje kilkanaście dni pracy zdalnej w ciągu roku albo np. jeden dzień pracy zdalnej w tygodniu. Taki model pracy może sprzyjać np. podróżowaniu, czy życiu rodzinnemu. Możliwość elastycznego wykonywania codziennych obowiązków jest niewątpliwie bardzo pomocna w wielu sytuacjach.

Dlaczego nie warto zostać programistą?

Łatwa praca w biurze

Praca programisty na pewno nie jest łatwa. Większość wyobraża sobie programistę jako wyluzowanego gościa przed monitorem beztrosko popijającego kawkę. Takie wyobrażenie jest całkowicie błędne. Różnorodność wykonywanych zadań sprawia, że już na samym początku musimy posiadać sporo umiejętności i kompetencji. Na inne obciążenie psychiczne jesteśmy narażeni pracując w startupie, na inne w średniej firmie, a zupełnie na inne korporacji. Wiąże się to bezpośrednio z zakresem zadań, jakie wykonujemy. Czasem praca jest po prostu nudna i monotonna. Poprawianie ciągle wracających błędów, niekompletna dokumentacja, klepanie któryś raz tego samego czy też nieciekawe zadania sprawiają, że praca programisty nie ma nic wspólnego z przyjemnością.

Ciągły rozwój i śledzenie nowości

Jeśli nie idziesz do przodu, to się cofasz.

Nigdzie indziej to zdanie, nie jest tak prawdziwe, jak w branży IT. Postęp technologiczny jest ogromny i naprawdę nie jest możliwe w żaden sposób za wszystkim nadążyć. Nie o to jednak chodzi. Liczy się ciekawość. Ważne jest, żeby regularnie zapoznawać się z nowinkami z interesującej nas dziedziny. Przeczytać artykuł, napisać prosty program przy użyciu nowego framework’a, czy obejrzeć video z konferencji. Edukacja i ciągły rozwój programistyczny to niekończący się proces odbywający się w domu, szkole, pracy, wszędzie i zawsze z pomocą różnych ludzi (nauczycieli, współpracowników, przełożonych).

Długie przesiadywanie przed komputerem

Długie przesiadywanie przed komputerem obciąża zarówno ciało, jak i umysł. W pracy zdecydowaną większość czasu siedzimy w jednej pozycji, powtarzając te same ruchy dłońmi, wbijając wzrok w ekran. To sprawia, że po całym dniu odczuwamy zmęczenie i ból w różnych częściach ciała. Dokładając do tego mało aktywny tryb życia, bo przecież po pracy znowu siadamy przed komputerem, jesteśmy skazani na problemy zdrowotne. Dlatego warto zadbać o dobre nawyki, które zminimalizują negatywne skutki długiego przesiadywania przed komputerem. Prawidłowa pozycja przy komputerze, odpowiednie ustawienie oparcia fotela i ekranu, regularne przerwy na zrobienie kilku kroków/poprzeciąganie się, aktywność fizyczna. Nie rozwiąże to wszystkich problemów, ale na pewno zminimalizuje skutki uboczne.

Odpowiedzialność

Za wykonywaną pracę należy brać odpowiedzialność. Nie występuje ona jedynie w odniesieniu do ewentualnych problemów z prawem albo rozmowy z szefem w przypadku źle wykonanej pracy. Wiąże się ona z moralnością. Jeżeli każde swoje działanie konsultujesz z menedżerem, a w momentach, kiedy coś nie zadziała, zrzucasz winę na kolegów albo kontrahentów, to niemal pewne jest, że nie bierzesz odpowiedzialności za swoje zadania. Z drugiej strony odpowiedzialność wiąże się z dbaniem o wysoką jakość kodu, która ma pomóc między innymi w rozwoju i utrzymaniu projektów.

W pracy zdarzają się błędy. To normalne. Niestety czasem błędy mogą powodować ogromne straty. I wcale nie jest o to trudno. Pracując nad systemem kadrowo płacowym możemy niewłaściwie zaimplementować funkcjonalność odpowiedzialną za wypłacanie wynagrodzeń, przez co pracownicy nie otrzymają swoich pieniędzy. W dniu promocji sklep internetowy, nad którym pracowaliśmy, uniemożliwi składanie zamówień, przez co firma straci wiele pieniędzy za potencjalnie nie złożone zamówienia. Klient nie może wypłacić określonej kwoty z bankomatu, ponieważ przeoczyliśmy pewien scenariusz użycia systemu. Przykłady można mnożyć.

Podsumowanie

Jeżeli Twoją motywacją są wyłącznie dobre zarobki w branży albo też  szybka zmiana pracy / przebranżowienie się to należy poważnie zastanowić się nad ścieżką, którą wybierasz. Droga do zostania programistą jest często bardzo kręta i okupiona masą wyrzeczeń i sporą ilością nauki, które i tak na prawdę nie dają gwarancji pracy w zawodzie.
Nie lubisz zmian? Demotywują Cię porażki? Nie umiesz przyznać się do błędu? Nie potrafisz komunikować się z innymi i pracować na wspólne konto? Nie lubisz drążyć tematu? Nie lubisz się ciągle rozwijać? Jeżeli odpowiedź na te pytania brzmi twierdząco, to z pewnością branża IT nie jest dla Ciebie.


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.