Jak zostać programistą? – wiele dróg do celu

Wiele osób zadaje sobie właśnie to pytanie. Motywacje są różne. Często słyszy się, że to łatwa praca za biurkiem za dobrą kasę. Czy aby na pewno? Zachęcam do przeczytania artykułu Dlaczego warto/nie warto zostać programistą?  Sposobów – albo dróg – które można wybrać, aby rozpocząć karierę programisty jest kilka.

Studia

Studia informatyczne to standardowy i sprawdzony sposób na wejście do branży IT. Tę ścieżkę obiera większość programistów. Sam ją wybrałem. Zresztą nie widziałem, że istnieje jakakolwiek inna droga. Byłem przekonany, że po ukończeniu studiów informatycznych będę przygotowany do podjęcia pracy jako programista. Nic bardziej mylnego. Studia dostarczą podstawowej wiedzy w zakresie informatyki, tj. systemach operacyjnych, strukturach danych, algorytmach, operacjach logicznych, architekturze komputera i o wielu innych kwestiach. Tematy te mogą być trudne do opanowania samodzielnie. Oczywiście studia same w sobie dają wiele możliwości. Uczelnie często oferują studentom możliwości stażu, uczestnictwa w konferencjach programistycznych czy też wyjazdy na wydarzenia branżowe. Wiele firm wciąż zatrudnia tylko programistów z dyplomem.

Niestety, wybranie się na studia ma także swoje wady. Największą problemem jest nieaktualna lub do niczego niepotrzebna wiedza. Zazwyczaj profesorowie na uczelniach są zupełnie oderwani od rzeczywistości i środowiska programistycznego. Nie mają doświadczenia komercyjnego, przez co nie mogą dzielić się praktyczną wiedzą. Pójście na studia wiąże się z poświęceniem ogromnej ilości czasu, bez gwarancji końcowego sukcesu. To spore zobowiązanie, także finansowe. Podjęcie studiów bardzo często wiąże się z wyjazdem i zamieszkaniem w innym mieście. Nie każdy może udać się do szkoły państwowej, a przecież podjęcie studiów zaocznych to dodatkowy koszt, który przecież wcale nie jest mały. Z wyborem studiów dziennych wiąże się także utracenie korzyści związanych z otrzymywaniem pensji za pracę na pełny etat. Dodatkowo studia potrafią skutecznie rozpraszać. Nie bez powodu niektórzy ludzie mówią, że najlepsze lata spędzili na studiach. Podpisuję się pod tym obiema rękami. Mnogość atrakcji może z powodzeniem przeszkadzać w nauce i obecności na zajęciach.

Samodzielna nauka

Wielu programistów jest samoukami. Nie trudno znaleźć osobę, która samodzielnie nauczyła się programowania. Nie oznacza to jednak, że samodzielna nauka programowania jest łatwa. Zresztą samodzielna nauka jest absolutnie niezbędna bez względu na to, którą drogę wybierzesz. Kiedy uczysz się samodzielnie, masz pełną swobodę działania. Z jednej strony możesz zrobić więcej i realizować swoje założenia i swoje zadania. Z drugiej zaś strony możesz nie wiedzieć co robić i może zabraknąć Ci motywacji, by podjąć konkretne kroki.

Niewątpliwą zaletą samodzielnej nauki programowania jest niski koszt lub brak jakichkolwiek kosztów. Internet jest pełen darmowych materiałów. Praktycznie każdy może dziś nauczyć się programowania korzystając wyłącznie z nich. Dodatkowo wiele narzędzi programistycznych czy środowisk także jest darmowa. Nie oznacza to oczywiście, że darmowe jest zawsze najlepsze. Kolejną zaletą samodzielnej nauki jest możliwość dopasowania tempa przyswajania materiału oraz ograniczenie tematów, do tych które tak naprawdę nas interesują. W przypadku studiów musisz dopasować się do określonego programu nauczania i tempa przerabiania materiału przez grupę.

Samodzielna nauka ma też swoje wady. Duża dowolność sprawia, że strasznie ciężko jest zdecydować, czego się uczyć. Kolejną kwestią jest motywacja, która odczuwana jest zazwyczaj tylko na początku nauki programowania. Bardzo łatwą ją stracić, a ciężko jest osiągnąć cel, nie mając motywacji. Z pewnością doświadczysz także braków w wiedzy w obszarach innych niż samo programowanie. Na szczęście braki te można nadrobić w praktyce.

Jeśli nie potrafisz wziąć się do pracy i masz problemy z motywacją czy określeniem planu postępowania to samodzielna nauka może nie być drogą dla Ciebie.

Szkoły programowania

Szkoły programowania oferują kursy, których celem jest szybkie nauczenie programowania. Skupiają się tylko na najważniejszych zagadnieniach, które mają zastosowanie w praktyce. Zwykle taki kurs trwa od 3 do 6 miesięcy i wymaga od 10 do 12 godzin pracy dziennie. Bardzo często jednostka organizująca taki kurs zapewnia po jego ukończeniu pracę na stanowisku programisty. Brzmi świetnie? Tylko jak jest na prawdę.

Po pierwsze kursy w szkołach programowania są bardzo drogie. Taka „przyjemność” może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. I niestety nie ma żadnej pewności, że kurs będzie dobry jakościowo. Po drugie kursy programowania nie są przeznaczone dla osób leniwych. Krótki czas trwania kursu spowodowany jest maksymalnym okrojeniem materiału, na przyswojenie którego trzeba poświęcić sporą ilość czasu. To praca na pełen etat, a nie coś, co robisz w wolnej chwili.  Po trzecie kursy programowania bywają bardzo trudne, szczególnie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z programowaniem. Może to spowodować istotny problem z nadążeniem za przerabianym materiałem. Minusami wyboru kursu programowania są z pewnością brak dyplomu, czy braki w wiedzy informatycznej, które zdobędziemy podczas nauki na studiach.

Szkoły programowania skierowane są przede wszystkim dla osób, które chcą zminimalizować czas potrzebny na naukę, osiągając przy tym wysokie efekty. Z innej strony może to być dobra opcja dla osób, dla których jest za późno na studia trwające kilka lat. Niezależnie od wszystkiego trzeba przygotować się na bardzo ciężką pracę, która może zapełnić cały czas.

Podsumowanie

Osobiście uważam, że mimo wszystko studia to najlepsza opcja. Jeżeli mamy możliwość z niej skorzystać to warto wybrać właśnie tę drogę. A jeżeli już zamierzasz poświęcić swój czas i pieniądze na studia, to lepiej w zamian dostać coś więcej niż tylko papierek. Każdy powinien być odpowiedzialny za własną edukację. W czasie wolnym od zajęć warto skupić się na nauce programowania i aktualnych technologii oraz starać się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Świetnym pomysłem jest wykonywanie własnych projektów, którymi potem będzie można zapełnić CV. Należy pamiętać, że studia same w sobie nie są celem. Celem jest praca. Praca, która daje satysfakcję, pozwala żyć na odpowiednim poziomie i cieszyć się życiem. Studia w tym wszystkim są tylko jedną z dróg dotarcia do celu. Dla jednego będzie to droga optymalna, a dla innego długa, zawiła, wyboista, która na końcu okaże się ślepą uliczką.


Bądź na bieżąco!

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na moim blogu. Jednocześnie mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej będzie mi usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje. Zachęcam Cię do polubienia strony na Facebooku oraz subskrybowania kanału na YouTube.

Polub stronę na Facebooku

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach? W takim razie zapraszam Cię do polubienia strony na Facebooku. Miej pewność, że nie przegapisz kolejnych postów!

Subskrybuj kanał na YouTube

Subskrybuj kanał YouTube, na którym znajdziesz praktyczne filmy i tutoriale o programowaniu.