O mnie i o blogu

Cześć! Nazywam się Patryk Sładek i jest mi niezmiernie miło, że poświęcasz swój czas, aby przeczytać ten wpis. Na początek kilka słów o mnie. Mam 25 lat i mieszkam we Wrocławiu. Od ponad 3 lat pracuję jako programista .NET. Na co dzień zajmuję się głównie tworzeniem, rozwojem i utrzymywaniem oprogramowania oraz optymalizacją istniejących rozwiązań.

Programowanie to dla mnie coś więcej niż tylko praca, to przede wszystkim moja pasja. Pierwszy raz z programowaniem miałem do czynienia w szkole średniej i już wtedy wiedziałem, że to jest to, z czym chcę wiązać swoją przyszłość. Ukończyłem studia inżynierskie na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Informatyka. Pierwszą pracę jako programista podjąłem jeszcze w trakcie studiów. Jestem także posiadaczem tytułu MCP (Microsoft Certified Professional).

Czytając ten krótki wstęp możesz mieć wrażenie, że przeszedłem dość standardową i wydeptaną ścieżkę, do tego aby zostać programistą. Najpierw technikum o profilu informatycznym, potem studia techniczne, także na kierunku informatyka i praca w trakcie studiów. Było łatwo, przyjemnie i bezproblemowo. Nic bardziej mylnego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak wyglądało to naprawdę, to zapraszam do lektury wpisu  Jak zostałem programistą – historia prawdziwa.

Programowanie nie jest łatwe i nie jest dla każdego. Również sama nauka programowania, szczególnie w początkowej fazie, nie jest niczym prostym. Mnogość różnego rodzaju materiałów do nauki, a także dynamicznie zmieniający się świat technologii nie ułatwia zadania. Na czym polega i jak wygląda praca programisty ? Czego i w jaki sposób się uczyć ? Jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby dostać pierwszą pracę ? To tylko nieliczne pytania, na które poszukujemy odpowiedzi już na samym początku naszej przygody związanej z programowaniem.

Głównym celem tego bloga jest przedstawienie zagadnień związanych z programowaniem od strony praktycznej oraz pomoc w znalezieniu pierwszej pracy w zawodzie. Blog skierowany jest przede wszystkim do osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem oraz osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Jednakże mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chcę podzielić się z Tobą swoimi spostrzeżeniami i pokazać jedną z możliwych dróg do tego, aby zostać programistą .NET. Istotne jest to, żeby już na początku zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej kwestii.

Nie ma drogi na skróty.

Nauka programowania wymaga dużo wytrwałości, zaangażowania oraz poświęcenia. A jednak warto ! Nie ma jednego magicznego kursu, ani jednej magicznej książki, które uczynią z Ciebie programistę. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Sam jestem na początku kariery i jeszcze wiele przede mną. Niemniej jednak chciałbym pomóc Ci na tyle, na ile jest to możliwe. Chciałbym także zaznaczyć, że opisuję różne zagadnienia w oparciu o własne doświadczenia i przekonania.

Newsletter

Dziękuję, że przeczytałeś ten wpis i mam nadzieję, że spotkamy się na moim blogu. I mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli cokolwiek co przeczytasz na tym blogu uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym napisz (w komentarzu, bądź mailowo). Każdy potrzebuje nieco motywacji i znacznie łatwiej mi będzie usiąść do tworzenia kolejnego materiału wiedząc, że Tobie też się to przydaje.